Bulgaristan Silistra Köyleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
1521
görüntülenme

Silistra, Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda, Tuna Nehri’nin güney kıyısında, Dobrudzha’nın Bulgar kesiminde yer alan önemli bir kültür, sanayi, ulaşım ve eğitim merkezidir. 

Silistra’nın Tuna Nehri ile ayrıldığı kısımda Romanya sınırı başlamaktadır. Silistra, Silistra ilinin idari merkezini oluşturmaktadır. 516 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Silistra’da 18 adet köy bulunmaktadır. 

Silistra’ya özgü Geç Roma mezarı, Orta Çağ kalesi kalıntıları, Osmanlı Kalesi ve Sanat Galerisi gibi birçok tarihi simge yapı turistlerin ilgi odağıdır.

Silistre köyleri hakkında bilinmesi gerekenleri Türkiye’den yapılan Bulgar vize başvurularında 2017-2022 yılları arasında 3455 vize onayı almış vizem.net danışmanlarından öğrendik.

Silistre Nerededir?

Silistre, Kuzeydoğu Bulgaristan’da bulunan bir kasabadır ve Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya 431 km, Varna’ya 141 km ve Ruse’ye 119 km uzaklıkta bulunmaktadır. Silistre’nin Romanya’ya, Tuna Nehri’nin bittiği bölgede sınırı bulunmaktadır. Bulgaristan- Romanya devlet sınırı boyunca Tuna Nehri’nin kuzeyden aşağıya doğru Silistre’yi takip ettiği görülmektedir.

Türkiye’den Silistre’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul Avrupa yakasından Silistre’ye yaklaşık 12 saat süren bir otobüs yolculuğu yapılabilmektedir. Silistre’ye Türkiye’den doğrudan uçuş bulunmamaktadır. Silistre’ye Türkiye’den ulaşmak isteyen kişiler Sofya, Varna veya Burgas üzerinden aktarma yaparak 1-5 saat arası uçuş yapabilir. Romanya üzerinden, İstanbul’dan Bükreş Otopeni Havalimanı’na yapılacak bir uçuşla Silistre’ye yaklaşık 4.5 saatlik bir aktarma yapmak mümkündür. 

Silistre’ye Türkiye’den otobüs veya kişisel araç ile ulaşım, uçuş yapmaktan daha sık tercih edilen bir ulaşım yöntemidir. Türkiye’den Silistre’ye araç ile ulaşım yaklaşık 8 saat sürmektedir. Türkiye ile Bulgaristan’ın Kapıkule Sınır Kapısı ve Uzunköprü Sınır Kapısı olmak üzere iki adet sınır kapısı bulunmaktadır. Uzunköprü Sınır Kapısı yalnızca tır ile seyahat eden kişilerin kullanımına açıktır, kişisel araçlar Bulgaristan’a gitmek için Kapıkule Sınır Kapısı’nı kullanabilmektedir. Silistre’ye Türkiye’den araç ile gidecek kişiler yalnızca Kapıkule Sınır Kapısı’nı kullanabilmektedir.

Bulgaristan Silistra Köyleri Hangileridir?

Bulgaristan Silistra köyleri aşağıda listelenmiştir.

 • Aydemir
 • Boil
 • Bosna
 • Kalipetrovo
 • Kaynarca
 • Nova Cherna
 • Sitovo (Doymuşlar)
 • Sratsimir
 • Staro Selo
 • Kütüklü
 • Yastrebna

Silistre Aydemir Köyü Nerededir?

Aydemir, kuzeydoğu Bulgaristan’da bulunan Silistre’ye bağlı bir köydür. Aydemir köyü, Silistre’den Rousse şehrine giden yol üzerinde, Tuna Vadisinde, nehrin 3 km güneyinde ve Silistre’nin 8 km batısında yer almaktadır. Aydemir’in nüfusu, 1992 yılında komünizmin çöküşünden sonra 9095’ten 5711’e (2016) düşmüştür.

  Venezia Palace De Luxe Resort Hotel

Aydemir köyünde 1829 yılında Rus birlikleri tarafından The Holy Trinity (baba, oğul, kutsal ruh) Ortodoks Kilisesi yaptırılmıştır. Aydemir Köyü’nde bulunan Ortodoks kilisesinde bazıları parşömen üzerine yazılmış, Ruslara ait çok sayıda değerli el yazması bulunmaktadır. Aydemir Köyü, Bulgarlar ve yabancı turistler tarafından yıl boyunca ziyaret edilmektedir.

Kalipetrovo Nerededir?

Eski adı Stançeva olan Kalipetrovo, Bulgaristan’ın Silistra ilinde bulunan bir köydür. Kalipetrovo 48.574 kilometrekarelik yüzölçümü ile Silistra ilinin ikinci büyük köyüdür. 

2001 yılında yapılan nüfus sayımında Kalipetrovo köyü nüfusunun o dönemde 5.361, 2011 nüfus sayımında 4.266 olduğu belirlenmiştir. Aralık 2017’de yapılan araştırmaya göre, Kalipetrovo köyünün tahmini nüfusu 3.804’tür. Kalipetrovo köyü vatandaşlarının yaklaşık %76’sı Bulgar, geri kalan vatandaşların çoğunluğu Türk ya da Çingene kökenli insanlardan oluşmaktadır.

Sitovo Köyü Nerededir?

Sitovo (Doymuşlar) Köyü, Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda, Silistra’ya bağlı olan bir köy ve belediyedir. Silistra ili merkezinin 25 kilometre batısında yer alan Sitovo, Tuna Nehri’nin sağ kıyısında bulunmaktadır. Sitovo’nun yüzölçümü 270.97 kilometrekare, nüfusu 2015 yılı itibarı ile 5,608 olarak bilinmektedir.

Silistre’deki Köyler Kaç Günde Gezilir?

Silistre’nin ünlü köylerine ulaşım zor olmadığından günübirlik seyahat mümkündür. Aydemir, Kalipetrovo, Sitovo köylerinin Silistre merkezine uzaklıkları araç ile yarım saatin altındadır. Silistre’nin doğal güzelliklerinden tam verim almak ve Bulgaristan’ın nefis tatlarını deneyimlemek için Silistre seyahatine 1-3 gün ayrılması önerilmektedir.

Silistra’da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Silistra’da görülmesi gereken yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Durostorum – Drustur
 • Aziz Peter ve Aziz Paul Katedrali
 • Dunavska Gradina
 • Silistra Tarih Müzesi
 • Medzhidi Tabiya Kalesi
 • Srebarna Doğa Koruma Alanı
 • Tutrakan, Tuna Nehri Balık Tutma Müzesi
 • Izabella At Biniciliği

Silistre Seyahatinde Ne Yenir?

Silistre seyahati için yola çıkıldığında Bulgaristan’a özgü yiyeceklerin denenmesi önerilmektedir. Bulgaristan’da yaşayan Türkler ve ortak iklim koşulları sayesinde Bulgaristan’a özgü, Türk kültüründe bulunan yemeklere benzeyen birçok yemek bulunmaktadır. 

  Otel Tavsiye Rehberiyle Nerede Konaklayacağınıza Karar Verin

Sarmi adındaki lahana sarması, biber dolması, musakka, güveç, işkembe, çoban salata, Rus salatası, tarator, turşu, köfte, sucuk, kebap, yahni, pilaki, kapama, kavurma, baklava ve yoğurt Bulgaristan’a özgü ancak Türk kültüründe de bulunan yemeklerdir. Lutenisa ve ljutika sosu, elenski eti ve lukanka şarküteri ürünü, kahvaltılık banitsa, Bulgar çorbası teleshko vareno, pirinçli Bulgar kebabı Bulgaristan’a özgü lezzetlerdir.

Silistre Gezisi İçin Vize Gerekir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarının Bulgaristan turist vizesi alması gerekmektedir. Hususi pasaport hamili Türk vatandaşlarına, 180 gün içinde 90 gün geçerli olmak kaydıyla turist vizesi Bulgaristan tarafından muaf tutulmuştur. Diplomatik pasaport ile hizmet pasaportu hamilleri Bulgaristan’da 30 güne kadar geçerli olmak üzere vizeden muaftır.

Silistra’ya Gitmek İçin Bulgaristan Turist Vizesi İşlemleri Nasıl Yapılır?

Silistra’ya gitmek için Bulgaristan turist vizesi işlemleri şahsen veya akredite acenteler üzerinden Bulgaristan vize yetkili aracı kurumunun başvuru merkezine yapılmaktadır.

Bulgaristan turist vizesi başvuru sahiplerinin gerekli evrakları hazırladıktan sonra akredite acentelere veya vize başvuru merkezine ilgili evrakları teslim etmesi ve vize ücretini ödemesi gerekmektedir. Bulgaristan turist vizesi için gerekli evraklar arasında Bulgaristan vizesi başvuru formu, pasaport boy fotoğraf, geçerli pasaport, seyahat ve konaklama rezervasyonları, seyahat sigortası gibi belgeler bulunmaktadır.

Bulgaristan turistik vizesi ücreti 12 yaş ve üzeri Türk vatandaşları için 80 eurodur; 12 yaşından küçükler için ödenmesi gereken bir vize ücreti bulunmamaktadır. Bulgaristan turistik vize ücreti, başvuru merkezine göre değişiklik göstermekle birlikte, elden veya IBAN’a gönderilerek euro cinsinden ödenebilmektedir.

VZM Grup Türkiye’den yapılan Bulgaristan turist vizesi başvuruları için gerekli vize evraklarının hazırlanıp uygunluğunun kontrol edilmesinden vize takip işlemlerine kadar olan tüm başvuru süreci için tam kapsamlı vize danışmanlık hizmetinin alınabileceği Bulgar Konsolosluğu ile akredite çalışan yetkili vize merkezidir. 

İçerik Tablosu

Paylaş

Bir Cevap Yazın