GSM ve GPRS Nedir, Ne İşe Yarar, Farkları Nelerdir?

0
3062
görüntülenme
GSM ve GPRS Nedir, Ne İşe Yarar, Farkları Nelerdir?
GSM ve GPRS Nedir, Ne İşe Yarar, Farkları Nelerdir?

GSM dijital cep telefonu sistemlerinden biridir. GSM ağları Avrupa, Asya ve Avusturalya’da 900-1800 MHz dalga bandında (waveband), Kuzey Amerika, Latin Amerika’nın bazı bölgeleri ve Afrika’da 1900 MHz dalga bandında çalıştırılmaktadır. Entegre sesli mesaj, yüksek hızlı veri, fax, sayfalama ve kısa mesaj servisi yetenekleri ve güvenli iletişim sağlamaktadır. Herhangi bir kablosuz standarttan daha iyi ses kalitesi sağlamaktadır. 2G (İkinci kuşak) teknolojisi ile cep telefonu ağları GSM standardını ticari anlamda da kullanmaya başlamıştır.

GSM hizmeti, ilk olarak Finlandiya’da bulunan Radiolinja adındaki bir firma tarafından telefon operatörleri arasında uluslararası dolaşımı (roaming) sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. 2G teknolojileri, kullanılan çoklayıcı (multiplexing) tipine göre CDMA (Code Division Multiple Access) tabanlı ve TDMA (Time Division Multiple Access) tabanlı standartlar olarak ikiye ayrılmıştır. Aynı zamanda bu teknolojilerde dijital verileri çoklamak (bir hattan birden fazla sinyal gönderme) ve sıkıştırmak için CODEC (Compression, Decompression) algoritmalar kullanılmıştır. Dijital kodlama sayesinde ses kalitesi yükselmiş ve belirli bir hat üzerindeki gürültü en aza indirgenmiştir.

GPRS Teknolojisi

GPRS teknolojisi, 2.5G teknolojisi ile birlikte geliştirilmiştir ve bu adım mobil iletişim teknolojileri için çok değerli bir adımdır. Çünkü bu teknoloji ile devre anahtarlamalı sistemlere ek olarak paket anahtarlamalı sistemler de kullanılmaya başlanmıştır. Paket anahtarlamalı sistemde etiketlenmiş birçok veri paketi vardır ve devre anahtarlamalı sistemlerde olduğu gibi verileri istenen adrese göndermek için veri paketlerine adanmış bir yol bulunmamaktadır. Dolayısı ile paketler herhangi bir yoldan en kısa sürede istenen adrese gönderilebilmektedir. GPRS, kısa mesajlara (SMS, Short Messaging Services) ek olarak çoklu ortam mesajlarının (MMS, Multimedia Messaging Services) alınmasına olanak sağlamaktadır. Böylece ses, resim, video gibi çoklu ortam içeriklerinin alınmasına ve sunumunu mümkün kılmaktadır. GPRS, yüksek hızlı kablosuz internet imkânı sağlayan paket anahtarlamalı bir teknolojidir, GSM sistemlerinden dört kat daha hızlıdır.

  Dijital Para Akımı Geri Döndü
Paylaş

Bir Cevap Yazın