Küresel Isınmanın Kutup Ayıları Üzerindeki Etkileri

0
2437
görüntülenme
Küresel Isınmanın Kutup Ayıları Üzerindeki Etkileri
Küresel Isınmanın Kutup Ayıları Üzerindeki Etkileri

Küresel ısınma, birkaç faktöre bağlı olarak Dünya’nın sıcaklığının yükselmesi fenomenidir. Küresel ısınma sonucunda, tüm dünyada çeşitli iklim değişiklikleri gerçekleşir. Bu durum, bitki örtüsünü ve hayvanları etkilemektedir. Sıcaklığın yükselmesi muhtemelen okyanus sularının asitleşmesine ve ozon tabakasının tükenmesine yol açacaktır. En büyük kaygı ise, buzulların erimesidir. Buzulların erimesi sonucu yükselen deniz suları dünyanın büyük bir kısmının sular altında kalmasına neden olacaktır.

Küresel Isınma (İklim Değişikliği) Kutup Ayılarını Nasıl Etkiliyor?

Kutup ayıları dünyanın en büyük kara etçisi olarak bilinir. Kuzey Kutup Bölgesinde yaşayan bu hayvanların buzda ve denizde yaşama eğilimi vardır. Bu sebeple, buzulların erimesi bu canlıların yaşam alanlarının yok olmasına neden olmaktadır.

Güçlükle yemek buluyorlar

Giderek zayıflayan hatta boğulmaya başlayan kutup ayıları, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın çevre üzerindeki olumsuz etkilerine sadece küçük bir örnek.

Kutup ayılarının ana beslenme kaynağı foklar. Fokları koklayarak bulan ve sessizce avına yaklaşıp su altından çıkmasını bekleyen kutup ayıları, kırılan buz parçaları yüzünden artık bu ana beslenme kaynağına güçlükle ulaşıyor.

Tehlikede olanlara dikkat

Ayılar, yemek ümidiyle kırılan bir buz kütlesine ulaşabilmek için bazen 100 kilometre yüzmek zorunda kalıyor. Bu kadar uzun mesafeyi yüzmekte zorlandıkları için de boğularak ölüyorlar.

Uzmanlar, küresel ısınmanın doğal hayat üzerinde buna benzer pek çok soruna yol açtığını belirterek, nesli tükenmek üzere olan hayvanlara dikkat çekiyor.

  Çevre Sorunlarının Çözümünde Biyolojinin Katkıları
Paylaş

Bir Cevap Yazın