Coğrafya Nedir, Niçin Coğrafya Öğrenmeliyiz?

0
3433
görüntülenme
Coğrafya Nedir, Niçin Coğrafya Öğrenmeliyiz?
Coğrafya Nedir, Niçin Coğrafya Öğrenmeliyiz?

Coğrafi ortamdaki doğal ve beşerî olayları, insanla ilişkilendirerek inceleyen bilim dalına coğrafya denir. Coğrafya bilimi; coğrafi ortamda doğal süreçler içerisinde meydana gelen değişimleri, insan etkinlikleriyle şekillenen beşerî ortamdaki değişimleri bir çalışma metodolojisi içerisinde araştırır ve inceler.

İnsanın yeryüzünde var olması yaşayabileceği bir ortam bulmasına bağlıdır. Güneş’in, suyun, havanın, toprağın, bitkilerin olmadığı bir ortamda insanlar yaşayamaz. İnsanlar, uygun koşulların oluştuğu çevrede yaşamlarını sürdürebilirler. Her şeyi merak eden insan, çevresini de her zaman merak etmiştir. Su, toprak, hava, bitkiler ve Güneş; daima insanın dikkatini çekmiştir. İnsan; doğal çevrenin özelliklerini, işleyişini ve güzelliğini kavrama arzusundadır. Coğrafya, insanoğlunun çevresindeki doğa olaylarını anlamasını sağlar. Coğrafya sayesinde insanlar çevrelerindeki olayların sebeplerini ve sonuçlarını kavrar, bu olayların yaşamlarına etkilerini öğrenir. Doğal kaynakların bir sınırı olduğunu anlar ve tasarruf bilinci artar. Doğal afetlere karşı daha hazırlıklı ve bilinçli olur. Coğrafya insana çevresini tanıtırken aynı zamanda insanın her şeyini borçlu olduğu vatanını da sevmesini sağlar.

Coğrafya bilgisine sahip olmak, toplumlar için de çok önemlidir. Büyük İslam bilgini İbn-i Haldun “Coğrafya kaderdir.” der. Eğer milletler yaşadıkları coğrafyaların önemini bilmezlerse kaderlerine de hükmedemezler. Örneğin Türkler; Orta Asya’da hayvancılığa dayalı, kendilerine has bir kültür oluşturdu. Anadolu’da ise özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde benzersiz bir yerleşik medeniyet oluşturdular. Bu da Türklerin yaşadıkları coğrafi ortamın imkânlarını gerektirdiği gibi kullanma becerisine sahip bir millet olduğunun en önemli kanıtıdır.

Yaşadıkları coğrafi ortamın avantajlarını iyi kullanan milletler; tarih boyunca zengin bir medeniyet oluşturmanın yanında, güçlü devletler kurmuş ve dünya siyasetinde egemen güçler olmuştur. Anadolu coğrafyasının avantajlarını iyi kullanan Türk milleti, son bin yıldır bölgesinin en güçlü devletine sahip olmuştur. Osmanlılar, döneminde tarihin en büyük devletlerinden biri hâline gelmiştir. Dolayısıyla dünyayı iyi tanıdığımız, ülkemiz coğrafyasını iyi bildiğimiz ve bu coğrafyanın avantajlarını kullanabildiğimiz sürece dünyada her alanda söz sahibi bir devlet olmamız kaçınılmaz bir kaderdir.

  Ekstrem Sıcaklıklar
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın