Dünyanın En Büyük Yeraltı Gölleri

0
1503
görüntülenme
St. Leonard Gölü
St. Leonard Gölü

Ejderha Nefesi Mağarası (The Dragon’s Breath)

Buzul altında olmayan göllerin en büyüğüdür ve 1986 yılında Güney Afrika Mağaracılık Derneği tarafından keşfedilmiştir. Büyüklüğü ve çevresindeki alan çok iyi belgelemiş olsa da, mağaranın derinliği henüz tam olarak ölçülememiştir. Göl yüzeyinden başlayıp mağara ağzından yükselen sıcak ve nemli hava nedeniyle bu mistik adını almıştır. Korunan konumu nedeniyle gölün kendisinde çok az değişiklik meydana gelmiştir. Sakin koşullarda sabit bir sıcaklıkta kalır ve güneş ışığının olmaması, normal bir bitki örtüsünün olmamasının başlıca sebebidir. Bununla birlikte sıfır güneş ışığı koşullarında gelişen ve mağaranın efsanevi çekiciliğini arttıran nadir balıklar hakkında raporlar bulunmaktadır.

Craighead Mağaraları

Craighead Mağaraları
Craighead Mağaraları

Craighead Mağaraları, genellikle kayıp deniz olarak da anılır. ABD yer almaktadır. Bölge aslında en büyük gölü olan kayıp denizi içeren bir mağara sistemi olduğu için iki adla da anılmaktadır. Bu göl 243×60 metre boyutlarındadır.  Mağaralar, büyük sarkıt ve dikitlerden berrak sulanmış göllere, gök kuşağı alabalığına ve mağara çiçeklerine kadar çeşitli jeolojik harikalara ev sahipliği yapmaktadır. Mağaralar son derece popüler bir turistik cazibe mekanı haline gelmiştir ve sık sık turlar ve tekne gezileri yapılmaktadır. Bölge aynı zamanda Cherokee kabileleri tarafından kullanıldığı için tarihi geçerliliğe sahiptir. Bölgede, 1800’lerden yerleşimciler ve iç savaş üyelerinden kayıtlar bulunmuştur.

St. Leonard Gölü (Saint-Léonard underground lake)

St. Leonard Gölü
St. Leonard Gölü

St. Jeonard Gölü, Avrupa’nın en büyük yer altı gölü olarak bilinmektedir. Bölgeyi ilk bulan ve bilimsel araştırmaya başlayan ünlü mağaracı Jean-Jacques Pittard’ın olduğu düşünülmektedir. Sion ve Sierre Switzerland arasında yerleşmiştir. Yaklaşık 300×20 metre boyutlarındadır. Kayıp Deniz gibi bu göl de, mağaralarda ve çevresinde tur ve tekne gezilerini popüler bir turistik merkez haline getirmiştir. En büyük göl olmasa da dünyanın en büyük mağarasında bulunmaktadır. Vietnam’ın Quang Binh eyaletinde bulunan göl, yakın bir zamanda yerel bir adam tarafından keşfedilmiştir.

  Avrupa'daki Başlıca Nehirler

Vostok Gölü

Vostok Gölü
Vostok Gölü

Gezegenimizde buzul altında olmayan çok sayıda göl varken, en büyük göller aslında buzul altındadır.  Vostok Gölü,  Antartika’da bulunmaktadır. 1960 yıllarında Güney Kutbu yakınında keşfedilmiştir. Vostok Gölü yer altında veya üstünde, dünyanın en büyük göllerinden biridir ve Kanada’daki Ontario Gölü’nden daha büyüktür. Buz yüzeyinin 3 kilometre aşağısında bulunmaktadır. Yer altı gölleri gibi, Vostok Gölü’nün buzul altı doğası da güneş ışığı eksikliğinden dolayı sularında sınırlı bir yaşam vardır. Araştırmalar bu benzersiz koşullarda gelişen bazı mikrobiyal yaşam belirtileri ortaya koymuştur. Bilim adamları bu extrem ortamı diğer buzul altı göller hakkında daha fazla bilgi edinmek için incelemeye devam etmektedir.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın