Köpek Tasması

0
461
görüntülenme

Köpekler hareketli, gezmeyi seven, cana yakın canlılardır. Kimimiz köpeklerimizi evimizin içinde besleriz kimimiz evimizin bahçesinde besleriz. Köpekler enerjilerini gün içerisinde atmak isteyen canlılar olduğu için onları gezdirmek onları eğitmek kadar sorumluluklarımız arasındadır. Köpek tasması köpeklerimizi hem eğitmek açısından hem de onların gezme ihtiyacı açısından biz köpek sahiplerine çok lazım olan bir araçtır. Köpekler için aslında tasmanın önemi çok büyüktür. Yavru veya yetişkin köpek olarak ayırt etmeksizin köpeklerinizi köpek tasması ile dışarıya gezintiye çıkarmanız daha güvenli olacaktır. Köpek tasması köpeğinizle ikili ilişkileriniz için de çok önemlidir bu yüzden köpek tasması seçimlerini yaparken dikkatli olmamız gerekir. Köpek tasması seçerken köpeğimizin ırkını, cinsini ve boyutunu dikkate almamız gerekir. Sadece bir tasma diyerek bu işi kolay görmemeliyiz çünkü her köpek her tasmaya uyum sağlayamayabilir.

Köpeklerin anatomisi insanların anatomisine çok yakındır. Köpeklerin boynu da aynı zamanda insan boynuna çok benzer. Köpek tasması seçimi yaparken köpeğin boyun yapısını iyi bilip köpeklerimizin vücutlarını tanıyarak köpek tasması seçimi yapmalıyız. Aksi halde köpeğiniz bu durumdan hoşlanmayabilir ve onun vücuduna zarar gelebilir. Yanlış köpek tasması kullanımı daha birçok soruna yol açabilir. Köpeklerin boynuna yanlış köpek tasması ile basınç yapılması sonucu çeşitli göz hastalıklarına sebep olabilir. Köpeklerin kulak ve göz sorunları yanlış tasma kullanımı sonucu köpeğin tasmayı çekmesi ile ortaya çıkabilir. Tasma seçimi her ne kadar önemliyse tasmanın kullanılması da bir o kadar önemlidir. Doğru tasmayı doğru şekilde kullanmaya özen göstermemiz gerekmektedir. Aksi halde yanlış bir şekilde köpek tasması kullanımı tiroid, ön ayaklarda sinir sistemi sorunlarına bile yol açabilmektedir. Köpeklerimizi tuvalet ihtiyaçlarını, egzersiz ihtiyaçlarını gidermeleri için dışarıya çıkarmamız gerekebilir ve onların tasmaya alışmaları gerektiği de kaçınılmaz bir gerçektir. Köpeklerimizi düşünürken aynı zamanda da köpek tasma fiyatları için de küçük çaplı araştırma yapmamız gerekir. Köpek tasması fiyatları tasma çeşitlerine ve kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Her bütçeye uygun köpek tasması çeşitleri vardır. Elbette sadece önemli olan ucuzluğu değil yetişkin ve yavru köpeklerimizin de konforu olduğu için köpek sahipleri verecekleri ücretten daha çok köpeklerini düşünmektedir. Yavru köpek tasmaları yavru köpeklerinizin en baştan tasmaya alışmalarını ve eğitilmesini sağlar. Yavru köpek tasması seçerken de elbette tasmanın yapısına dikkat etmemizde fayda vardır. Bunların yanı sıra boynunu kesmeyecek bir malzemeden yapılması gerekmektedir.

Köpek Tasması Modelleri

Köpek tasmaları da tıpkı mamalar gibi kendi içerisinde çeşitlilik gösterir. Köpek tasması kullanımı bazı köpek sahipleri için gereksiz veya lüks gelse de aslında bize sağladığı birçok şey vardır. Köpek tasması seçimlerinde köpeklerimizin vücut tipleri, boyu, kilosu, yaşı ve kullanım alanı olarak değerlendirilerek karar verilmesi gerekmektedir. Köpek tasması modellerine bakarsak köpek boyun tasması ve köpek vücut tasması olarak 2’ye ayrılmaktadır. Her iki köpek tasması modeli de amacına uygun olarak seçilmelidir ve her ikisinin de kendi içerisinde faydası vardır. Köpek boyun tasması doğru kullanıldığı takdirde köpek sahipleri tarafından tercih edilen bir köpek tasması modelidir. Önemli olan boyun tasmasının köpeğinize zarar vermemesi için doğru kullanmayı öğrenmektir. Köpek boyun tasması kullanım şekli açısından çok basittir bu yüzden de çok tercih edilir. Aynı zamanda köpek boyun tasması kullanmak köpeğinizin herhangi bir durumda kaçması sonucunda bulunması için de önemli bir aksesuar olabilir. Köpeğiniz eğer çok özgür davranmayı seven, hareketli bir köpekse köpek boyun tasması onun için daha uygun olabilir. Köpek boyun tasmasının askısı kolay şekilde çıkarılıp takılabildiği için köpeğinizi gezdirmeye çıkardığınızda kolayca kullanabilirsiniz. Tüm bunların yanında bazı köpek cinsleri köpek tasması modellerinden biri olan köpek göğüs tasmasına daha yatkındır. Özellikle büyük ve ağır cins olan köpekleri köpek boyun tasmasından ziyade köpek göğüs tasmasıyla daha rahat kontrol edebilirsiniz. Köpekler böylece köpek göğüs tasması modeliyle hem daha rahat hem de daha güvende hissedebilirler. Köpek boyun tasmasına göre köpek göğüs tasması köpeğinizin boynu için herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Köpek göğüs tasması takımını aşağıya eğilerek takmanız size yardımcı olacaktır. Köpek tasması fiyatlarına bakarsak eğer köpek boyun tasması fiyatları köpek göğüs tasmasına göre daha uygun olabilmektedir. Köpeğinize tasma seçimi yaparken köpek tasma çeşitlerine iyi bakmalı ve araştırmalısınız. Aynı zamanda köpek gezdirme tasması satın aldığınızda köpeğinizin hareketleri kısıtlanmaz bunun nedeni ise köpek gezdirme tasmalarında uzatmalı ip kullanılmaktadır. Böylelikle köpeğiniz daha özgür hissedebilir.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın