Katar’da İş İmkânları

0
856
görüntülenme
Katar'da İş İmkânları
Katar'da İş İmkânları

Ülkemizde çoğunlukla ilk etapta iş amacıyla tercih ettiği ülkelerden birisi Katar’dır. 2022 de dünya kupasına ev sahipliği yapması beklenmektedir. Ülkemizden bildiğimiz üzere bu tarz organizasyonlar da ülkeler için yeni stadyumlar, oteller, konaklama ve spor tesisleri inşa edilmektedir. Ülkelerine gelip yerleşecek olan vatandaşlar için inşaat sektöründe hareketlilik başlamıştır. Katar’da Katar Riyali kullanılmaktadır.

Katar, Suudi Arabistan ile sınırı olan bir ülkedir. Arabistan tarafından ambargo uygulanmıştır. Bu ambargo sadece hacılar için uygulanmıştır. Petrol ve doğalgaz rezervlerinde en zengin ülkedir. Bu zenginlik sayesinde göçmen işçi akınına sebep olmuştur.  Ülkemizde Katar’la ihaleye giren büyük inşaat firmaları Türk işçi alımı yaparak ana dilini bildiği kişilerle çalışmış olmaktadır. Katarda farklı sektörlerde işler yapılmaktadır. Sizler de uzmanı olduğunuz firmalara başvuru yaparak iş imkanınızı yakalayabilirsiniz.

Katarda mühendislik, inşaat, mermer, lojistik, ticaret, mutfak malzemeleri, dekorasyon, gayrimenkul, güneş panelleri, güzellik, demir çelik gibi birçok firmalar iş imkânı sağlamaktadır. Sizler de kendinize uygun alanlar da başvuru yapabilirsiniz. Bu şirketlerin personel alımlarıyla ilgili bilgileri araştırabilir ve ona göre başvurularınızı yapabilirsiniz.

Suudi Arabistan Katar’a ambargo başlatarak tek kara sınırını kapatmıştı. Ülke zor durumdayken ülkemiz Katar’a sahip çıkmıştır. Özellikle dünya kupasına yapılan hazırlıklar da yardım edeceğini bildirmişti. Tabi ki de maddi olarak değil ama iş gücü yönünden destek vereceğini açıklamıştı. Bu da bir çok Türk vatandaşlarımız için iş imkanı sağlayacaktır.

Katar’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Katar‘da devlet tarafından belirlenen net bir ücret belli değildir. Sektörel yönde farklılık göstermekle birlikte çalışılan her sektörün kendi içinde belirlediği en düşük ücret o sektörün asgari ücreti olarak belirlenmektedir. Bu durumda Katar da asgari ücret sektör yönünden birbirinden farklı olarak ortaya çıkmıştır. Böylelikle Katar’da asgari ücreti ortalama olarak söz edecek olursak yaklaşık 1300 Riyal gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır. Katar da ki en yüksek maaş ise doktor, mühendis ve mimarlara verilmektedir. Bu meslekler de çalışan vatandaşlar aylık 10 bin riyal ile 20 bin riyal arasında maaş almaktadır.

Türkler genelde Türkiye de kazandıkları paranın 3 katı hatta anlaştıkları firmalarla anlaşarak 5 katına kadar ücret almaktadırlar. Katar’da asgari ücretin birkaç ay içerisinde güncellenmesi beklenmektedir. Ülkelerin güncel asgari ücret oranlarına https://paramix.net/asgari-ucretler/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın