Karbonhidrat Deposu ve Temiz Yakıt Kaynağı: Tatlı Sorgum Bitkisi

0
1015
görüntülenme
Karbonhidrat Deposu ve Temiz Yakıt Kaynağı: Tatlı Sorgum
Karbonhidrat Deposu ve Temiz Yakıt Kaynağı: Tatlı Sorgum

Artan nüfusa ve gelişen teknolojiye bağlı olarak dünyamızdaki taşıt sayısı her geçen gün artmaktadır. Buna bağlı olarak yakıt ihtiyacı da artmaktadır. Son yıllarda elektrikli araçlar kullanılmaya başlanmış olsa da henüz yaygınlaşmamıştır. Bu yüzden motorlu taşıtlar için kullanılan yakıtın çok büyük bölümü petrol kaynaklıdır. Yani fosil yakıtlardır.

Fosil yakıtların sonsuz kaynak olmadığını ve çevreye verdiği zararları düşünecek olursak alternatif temiz yakıt kaynaklarına yönelmemiz gerektiğinin önemini görürüz.Temiz yakıt kaynaklarından birisi tatlı sorgum bitkisidir. Çok farklı türleri bulunan tatlı sorgum, Türkiye’nin iklim koşullarına uygun olan yıllık bir bitkidir. İçerdiği zengin karbohidrat sayesinde etil alkol üretiminde kullanılmaktadır. Etil alkol ise benzine alternatif olması düşünülen bir biyoyakıttır.

Besin maddesi olarak da kullanılan tatlı sorgum bitkisinden etil alkol üretilerek yakıt elde edildiği gibi bu bitkinin yakılmasıyla da enerji elde edilebilmektedir.

Tatlı Sorgum Özellikleri Nelerdir?

Bitki, sap kısmında yüksek oranda şeker depo eder. Bu şekerin yaklaşık %70’i sakkaroz, geri kalanı ise glikoz ve fruktozdan oluşur. Bu maddelerin fermantasyonu sonucu etil alkol elde edilir ve yakıt olarak kullanıma sunulur. Bitkinin geri kalan posası ise endüstride farklı alanlarda kullanılabildiği gibi elektrik üretiminde de kullanılmaktadır.

Tatlı sorgumdan elde edilen yakıtın kullanılması durumunda atmosfere salınan karbon dioksit miktarı önemli oranda azalacaktır. Özellikle Brezilya’da çok yaygın olarak üretilmesiyle doğru orantılı olarak Brezilya’daki araçlarda kullanımı da diğer ülkelere göre oldukça fazladır.

Ülkemizde yeterince üretilmeyen tatlı sorgum bitkisinden henüz yakıt amaçlı olarak yararlanmamaktayız.

  Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın