Kadomatsu Nedir?

0
781
görüntülenme
Kadomatsu Nedir?
Kadomatsu Nedir?

Kadomatsu, ataların ruhlarını veya hasat mevsimindeki Kami’yi ağırlamak amacıyla genellikle evlerin önüne konan geleneksel bir Japon dekorasyonudur. Bu dekorasyonlar noel kutlamaları sonrasında yerleştirilir ve 7 ocağa kadar kaldırılır. Bunlar, Kami ruhları için geçici bir barınak olarak düşünülür. Kadomatsu, bambu, çam ve çam ağaçlarından yapılır. Kadomatsu’nun yapımı ve tasarımı, yapıldığı bölgelere göre değişir.

Yapımı

Kadomatsu genellikle bambu, çam veya çam ağaçlarından yapılır. Bambu ağaçları uzun ömrü, çamlar refahı, çam ağaçları ise kararlılığı temsil eder. Kadomatsu’nun merkezi genellikle üç bambu filizinden yapılır. Filizler genellikle uzundur ancak Cennet, insanlık ve dünyayı temsil etmek için farklı yüksekliktedir. Cenneti temsil eden filiz genellikle en uzun olmak üzere ayarlanırken, dünyayı temsil eden filiz en kısa olandır. Kadomatsu’nun parçaları birleştirildikten sonra bir saman veya saman halatı kullanarak birbirine bağlanır. Birleştirildikten sonra, Kadomatsu evlerin girişinde kurulum için hazırlanır. Erkek ve kadın cinsiyetleri temsil etmek için, kapının iki yanında çiftler halinde konulur.

Tarihçesi

Kadomatsu geleneği ilk olarak Çin’de ortaya çıkmıştır ve kullanımı 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu gelenek 8. yüzyılda Japonya’da da uygulanmış ve Çin’den Japonya’ya yayılmış olduğu düşünülmektedir. Kadomatsu başlarda sadece çamdan ve diğer ilgili malzemelerden yapılmıştır. 14. yüzyıla kadar bu şekilde devam eden Kadomatsu yapımı daha sonralarda günümüzde kullanılan şeklini almıştır.

Neden Kullanılır?

Kadomatsu, yeni yıl kutlamalarını yapmak için yerleştirilir. Kadomatsu’nun bina sakinlerine bol bir yıl getirdiğine inanılır. Hasat tanrıları, konut sakinleri arasında bulunmaya davet edilir. Yeni yıl tanrıları, insanlara uzun ömür ve refah getirir. Ayrıca tanrıların, sakinlere mutluluk getirdiği de bilinir.

  En Fazla Kadın Nüfusuna Sahip Ülke Hangisidir?
Paylaş

Bir Cevap Yazın