Avrupa’nın En Küçük 10 Ülkesi

0
5433
görüntülenme
Avrupa'nın En Küçük 10 Ülkesi
Avrupa'nın En Küçük 10 Ülkesio

10Kıbrıs

Kıbrıs

Listenin 10. sırasında yer alan Kıbrıs, Türkiye’nin güneyinde bulunan bir Akdeniz ülkesidir. Yüz ölçümü 9.251 kilometre kare olan bu ülke Milletler Topluluğu üyesidir.

9Azerbaycan

Azerbaycan

Azerbaycan Cumhuriyeti Güney Kafkasya bölgesindedir. Ülke, Güneybatı Asya ve Güneydoğu Avrupa arasındadır. Bağımsızlığını 1918 yılında kazanan Azerbaycan, 6.960 kilometre karedir.

8Lüksemburg

Lüksemburg

Lüksemburg, Batı Avrupa’da Belçika, Almanya ve Fransa’nın sınırında bulunan karaya oturmuş bir ülkedir. Avrupa’nın en küçük ülkeleri arasında 8. sırada yer alan Lüksemburg, 2.586 kilometre karedir.

7Gürcistan

Gürcistan

Gürcistan, Avrupa ve Asya’nın Kafkasya bölgesinde yer almaktadır. Doğu Avrupa ve Batı Asya arasında olmasına karşın ülkenin büyük bölümü Asya’da bulunmaktadır. Avrupa’nın en küçük ülkeleri arasında 7. sırada olan Gürcistan, 2.428 kilometre karedir.

6Andorra

Andorra

Andorra Prensliği, Güneybatı Avrupa’daki, Pirene Dağları’nda, denize kıyısı olmayan, Fransa ve İspanya arasında yer alan küçük bir ülkedir. Prenslik 1278’de kurulmuştur. Ulusal dili Kataranca olan Andorra Ülkesi 468 kilometre karedir.

5Malta

Malta

Malta Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da bulunan bir grup adadan oluşmaktadır. 316 kilometre karelik bir alanı kaplayan Malta ülkesinin ulusal dili Malta’dır. Malta ülkesinin başkenti Valletta’dır ve Avrupa Birliği’ndeki en küçük başkenttir. Malta 1964’te bağımsızlığını kazanmıştır.

4Lihtenştayn

Lihtenştayn

Lihtenştayn bir prens tarafından yönetilen bir prensliktir. Prenslik Orta Avrupa’da bulunur ve çift sınırlıdır. Ülke, Alp dağlarının Ren vadisinde yer almaktadır. Lihtenştayn’ın yaklaşık 160 kilometre karelik bir yüzey alanı vardır.

3San Marino

San Marino

61,2 kilometre kare olan San Marino Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da İtalya Yarımadası içerisinde, Apenin Dağları’nın tepesinde bulunan bir ülkedir. Hiçbir denize kıyısı olmayan bu ülke, Avrupa’nın beş mikro devletinden biridir. San Marino 1968 yılına kadar dünyanın en küçük ülkesi olmuştur. Ülkenin en büyük şehri Serravalle’dir ve başkent San Marino şehridir. Ülke, dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. San Marino, motorlu araç sayısının kişi sayısını aştığı tek ülkedir. İtalyanca, ülkenin resmi dilidir.

  Dünyanın Yeni Yedi Harikası

2Monako

Monako

1,49 kilometre karelik alana sahip olan Monako ülkesi Avrupa’nın en küçük ikinci ülkesidir. 2016 yılında yapılan bir nüfus sayımı, nüfusun 38,499 olduğunu göstermiştir. 1861 Franco-Monegask anlaşması ile Monako bağımsız bir devlet haline gelmiştir. Monako Prensliği’nin resmi dili Fransızca’dır. Ülkenin hükümeti bir anayasal monarşi ile yönetilmektedir.

1Vatikan

Vatikan

Vatikan Eyaleti, yaklaşık olarak 0.440 kilometre karelik bir alana sahip, Avrupa’nın ve dünyanın en küçük ülkesidir. Ülke resmi olarak özerk değildir ve kutsal görüş tarafından yönetilmektedir. Şehir, 11 Şubat 1929’da Holy See ve İtalya arasında imzalanan Lateran anlaşmasıyla kurulmuştur. İtalyanca Vatikan’ın resmi dilidir. Vatikan Şehri, Vatikan Dağı’nda yer aldığı için ismi buradan gelmiştir. Bu ülke Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olarak bilinir.

İçerik Tablosu

Paylaş

Bir Cevap Yazın