Işıltılı Havuzlar İçin

1
454
görüntülenme
Işıltılı Havuzlar İçin
Işıltılı Havuzlar İçin

Yüzme, vücudun bütün kaslarını çalıştıran güzel bir spordur. Yaz aylarında denizde yüzme keyfi yaşanır. Oysaki yaz kış demeden her mevsim yüzme keyfini sürmek isteyenler evlerine havuz yaptırmaktadır. Havuz Aydınlatma sayesinde gece gündüz fark etmeksizin yüzme imkanı elde edilmektedir. Havuz lambaları harika görsel şölenin yanı sıra yüzmenin emniyetli olmasını sağlar.

Görsellik önemli olsa da esas olan güvenli bir ortam oluşturmak olduğundan kaliteli havuz armatürleri kullanılmalıdır. Sektörde çeşitli kalitede armatürler bulunduğundan seçim yaparken özen gösterilmelidir. Kaliteli Led havuz lambaları seçiminin önemli olması kadar konumlandırılması ve montajı da bil hassa önemlidir. Açık alanda kurulmuş olan havuzlarda gündüz, kapalı havuzlarda gündüz ve gece fark etmeksizin her zaman led havuz aydınlatma bir ihtiyaçtır.

Kapalı havuzlar pencerelerden doğal ışığı alırken havuz armatürleri sayesinde yapay ışıklar aydınlatılırlar. Bazı havuzlarda sadece doğal ışıklandırmadan istifade edilse de bu yeterli olmamaktadır. Bundan dolayı yapay Havuz Aydınlatma ürünleri ile doğal ışık kombinasyonu yapılırsa daha güzel ve güvenli ortam oluşturulacaktır.

Havuz Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Umuma açık kapalı yüzme havuzlarında her yaştan kişi yüzmektedir. Kapalı yüzme havuzlarında yüzme eğitimleri de verilmektedir. Küçük çocukların yüzmeyi öğrenirken kendilerini suyun altında güvende hissetmeleri gerekir. Aydınlatma için havuz armatürleri kullanılır. Led Havuz Lambaları yüzme eğitimi verilen yerlerde genellikle 300 lüks aydınlatma seviyesi kullanılır. Alan büyükse ve müsabakalar düzenleniyorsa havuz lambaları 500 lüks veya daha yüksek seviyedeki aydınlatmalara ihtiyaç duyulur.

Led Havuz Aydınlatma ışıkları su yüzeyine 50 dereceden daha düşük derece ile düşerler. Yansıma derecesinden dolayı havuz yüzeyinde parlamalar ve yansımalar olabilir. Bunun önüne geçebilmek için havuz ışıkları tasarımlarının ve konumlandırılmasının dikkatlice yapılması şarttır. Işıkları yerleştirmeden önce yapılacak tasarım ve planlama havuz aydınlatma açısından büyük önem taşır.

Havuz yüzeyine yerleştirilen havuz ışıkları bu sorunu oluşturmaz. Sorun yan duvarlara yerleştirilen Led Havuz Lambaları ile ortaya çıkmaktadır. Yandan düşük açıyla yansıyan ışıklar can kurtaranların yüzücüleri görmesini engeller. Hayati sorunların oluşmaması için doğru şekilde planlama yapılmalıdır. havuz ampulleri kaynaklı parlamalar ise yüzücülerin gözlerinin kamaşmasına neden olur.

Led Havuz Aydınlatma doğru şekilde doğru planlama ile yerleştirildiğinde parlamanın ve doğal olarak göz kamaşmalarının da önüne geçilir. Endirekt havuz ampulleri kullanıldığında parlama ve yansımaların önüne geçmek mümkün olur. Endirekt ampullerin projektörleri tavana veya duvara doğru yönlendirildiğinde sorun çözülür.

Havuz Aydınlatma Armatürlerinin Seçimi

Havuz üzerine yerleştirilen Havuz Aydınlatma armatürlerinin bakımı biraz zorludur. Zorlu olduğu kadar masraflı olmasından dolayı daha az masraflı ürünler seçilmelidir. Led havuz lambaları diğer ürünlere göre daha uzun ömürlü olup bakımı kolay olan seçenekler arasındadır. Havuzlar ıslak ve nemli alanlardır. Bundan dolayı ürünlerin daha çabuk deforme olma ihtimali vardır. Led Havuz Lambaları seçilirken dayanıklı ve kaliteli ürünler seçilmelidir ki daha uzun süre güvenle kullanılsın.

Nemin ve ıslaklığın oluşturacağı korozyona karşı üstte kullanılacak olan led havuz lambaları en az IP54 koruma sınıfında olmalıdır. Su altı Led Havuz Aydınlatma ise en az IP68koruma sınıfında olmalıdır. Havuzlarda yaşanacak elektrik kesintilerine karşı yetkililerin acil durum tedbirleri geliştirmesi şarttır.

Led havuz ampulleri doğru planlama ve doğru tasarımla yerleştirilmiş olsa bile elektrik kesintisinin yaşanması yüzücüleri sıkıntıya sokacaktır. Ayrıca ihmalden kaynaklı can kayıplarının yaşanmaması için mutlaka kaçak akım rölesi kullanılmalıdır. Havuz Aydınlatma ürünlerinin kullanıldığı alanlarda çok iyi şekilde topraklama yapılmalıdır.

Havuz Aydınlatmada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüzme sporunun yapıldığı alanlardaki led havuz ampulleri yalnızca aydınlatma amaçlı kullanılmaz. Görselliği muhteşemleştirse de asıl amaç güvenliğin sağlanmasıdır. Led Havuz Lambaları doğru yere yerleştirildiğinde ve kaliteli ürünler seçildiğinde yüzücülerin güvenliği uzun süreli sağlanacaktır. Az bakım gerektirecek ve güç kaynakları ile uyumlu olan ürünlerin seçilmesi ise ayrıca önemlidir.

Yüzme havuzları çeşitlidir. Kare, dikdörtgen, yuvarlak gibi geometrik şekillerin yanı sıra farklı tasarımlara sahip havuzlar da bulunmaktadır. Led havuz aydınlatma lambaları, havuzların genişliği ve büyüklüğü dikkate alınarak yerleştirilmelidir. Aslında bütün havuzlardaki aydınlatma mantığı aynı şekilde işlese tasarım ve montaj ilkelerine dikkat edildiği müddetçe hiçbir sıkıntı yaşanmayacaktır.

Renkleriyle Havuz Aydınlatmaları

İnsanlar günümüzde sade Led Havuz Aydınlatma yerine daha ışıltılı ürünleri tercih etmektedir. Havuzu bahçesinde olanlar gece çıktığında renkli bir şölenle karşılaşmak istemektedir. Kapalı havuzu olanlar ise ortamın dekorasyonuna uyumlu renklerden aydınlatma tercih etmektedir. Led havuz aydınlatma lambaları renk seçeneği bakımından oldukça zengindir.

Mavi, turkuaz, soft beyaz, gün ışığı, rgb renk dönüşümlü Havuz Aydınlatma renkleri ve daha çok çeşidini bulmak mümkündür. Rgb Led Havuz Lambaları genellikle 4 sn içinde renk değiştirmektedir. 9 farklı rengin keyfini sunmaktadır. Renk seçiminde havuzun iç yüzeyinin rengi dikkate alınmalıdır. İç renk koyulaştıkça daha açık Led Havuz Aydınlatma seçilmelidir. Bu durum daha güzel bir ortam oluşurken yüzmeyi daha güvenli hale getirecektir.

Havuzun Şekline Göre Tercihler

Aydınlatmalar havuzun şekline ve boyutuna göre farklı sayılarda kullanılır. Tek bir Havuz Aydınlatma ürünü geniş bir yüzeyi ışıklandırır. Fakat küçük bile olsa havuzda tek bir tane kullanılması tavsiye edilmez. Tek bir aydınlatma yalnızca 6 metreden kısa, genişliği ise 4 metreye kadar olan alanlarda kullanılır. Diğer yerlerde ise daha yüksek sayıda Led Havuz Lambaları kullanılmalıdır. Işık yayılımının tutarsızlığını önleme için alanın boyutuna göre Led Havuz Aydınlatma sayısı değiştirilmelidir.

12 metreden kısa olan böbrek şeklindeki havuzlarda zıt renklerden oluşan Havuz Aydınlatma ürünleri kullanıldığında daha iyi sonuç verecektir. Işığın aşırı gerilmesine neden olmaması için Led Havuz Lambaları 10 ila 12 derecelik açıyla yerleştirilmelidir. Ana havuzdan uzantılı L şeklindeki havuzların Led Havuz Aydınlatma sayısı ise ana havuzdan bağımsız düşünülmelidir. Basamakların ışıklandırılması ise güvenlik ve görsellik açısından önemli olduğundan dolayı asla ihmal edilmemelidir.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın