Dünyanın Yeni Yedi Harikası

0
1085
görüntülenme
Çin Seddi
Çin Seddi

1Çin Seddi

Çin Seddi

Yapımına 2 bin 227 yıl önce başlanmış olan bu devasa yapı dünyanın en uzun yapısıdır. Pasifik Okyanusu’ndan Orta Asya’ya kadar uzanır.

2Petra Antik Kenti

Petra, Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kenttir. Kral IV. Aretas’ın imparatorluğu döneminde Nebatiler’e başkentlik yapmıştır.

3Kurtarıcı İsa Heykeli

Kurtarıcı İsa Heykeli

Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alır. Şehrin en önemli sembolü olan bu heykelin yapımı Brezilya’nın kuruluşunun 100. yılı şerefine başlatılmış ve heykel 12 Ekim 1931’de resmi törenle açılmıştır.

4Machu Picchu Antik Kenti

Machu Picchu Antik Kenti

İnka İmparatoru Pachacutec 15. yüzyılda Manchu Picchu (Eski Dağ) olarak bilinen dağda bulutlar içinde bir şehir inşa ettirmiştir. Bu muhteşem yerleşim merkezi And Platosu’ndan başlayarak balta girmemiş Amazon Ormanları’ndaki Urubamba Nehri’ne kadar uzanmaktadır.

5Chichén Itzá Piramidi

Chichén Itzá Piramidi

Chichén Itzá, Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda, Valladolid ve Mérida arasında yer alır. Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir İtza Maya kentidir.

6Roma Kolezyumu

Roma Kolezyumu

Roma şehrinin merkezinde bulunan bu muhteşem amfitiyatro başarılı lejyonerlerin ve Roma İmparatorluğu’nun onuruna inşa edilmiştir. Özellikle Gladyatörler’in dövüştürüldüğü bu arenanın sadece açılışında 5000 hayvan öldürülmüştür.

7Tac Mahal Antik Kenti

Tac Mahal

Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde, 1631-1654 yıllarında inşa edilmiş anıt mezardır.

  Dünyanın En Fazla Sigara Kullanan Ülkeleri Hangileridir?
Paylaş

Bir Cevap Yazın