Günlük Tutmak Neden Önemlidir?

0
795
görüntülenme
Günlük Tutmak Neden Önemlidir?
Günlük Tutmak Neden Önemlidir?

Günlük tutmak genel olarak kişinin başından geçen olayları günlük bir şekilde tarih atarak kaleme almasıdır. Günlük tutmak neden önemlidir diyecek olursanız insanlar başından geçen olayları tarafsız bir şekilde kaleme aldıklarından dolayı ilerleyen zaman içerisinde günlük içerisinde yer alan metinleri okuyarak yaptığınız hataları ve doğruları daha iyi bir şekilde kavrayabilirsiniz. Günlük aslında gelecek nesillere aktarılan büyük bir mirastır. Örneğin geçmiş zaman içerisinde meydana gelen olaylar bir kişi tarafından kaleme alındıysa bunlar bir belge niteliği taşıyabilir ve bizlere geçmişten doğru bir şekilde bilgileri sunabilir. Özellikle ünlü insanların yaşamlarını ele alacak olursanız birçoğunun tuttuğu günlüğün günümüzde belge olarak kullanıldığını görebilirsiniz.

Günlük tutmanın faydaları arasında kişinin psikolojik açıdan rahatlaması da yer almaktadır. Günlük tutarken adeta karşınızda bir kişi varmış gibi dertleşerek başınızdan geçen olayları kalem alırsınız. Bu da içinizi dökmenizi sağladığından dolayı ciddi derecede rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Günlük tutan kişilerin psikolojileri ele alındığında bu kişilerin günlük tutarak rahatladıkları gözlerden kaçmamaktadır. Bir kağıdın bana ne faydası olabilir diye düşünmeyin günlük tutarak gerçekten de ruh halinizi pozitif yönde rahatlatabilirsiniz.

Günlük tutmak neden önemlidir diyen kişilerin büyük bölümü aslında günlük tutmak isteyen ancak kararsız olan kişilerdir. Günlük tutmak kaleminizin kuvvetlenmesine ve daha güzel cümleler kurmanıza yardımcı olacaktır. Uzmanlar günlük tutan kişilerin hitap gücünün kuvvetlendiğini söylemektedir. Çünkü günlük tutan kişiler adeta karşılarında bir kişi varmış gibi günlük tuttuklarından dolayı hitap güçleri ciddi anlamda güçlenmektedir. İçinize kapanık bir kişiyseniz ve insanlarla diyalog kurma konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız bu problemi günlük tutarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Günlük tutmanın bir diğer faydası yaşlandığınızda sizleri mutlu eden ve mutsuz eden olayları daha net bir şekilde hatırlamanızı sağlamasıdır. Örneğin geçmişte başınıza güzel bir şey geldiğinde bunu kaleme o anki mutluluk ile aldığınızda saf duygular içerisinde bir metin oluşturmuş olursunuz. İlerleyen yaşlarda o saf ve temiz duygularla kaleme almış olduğunuz bu yazıları okuduğunuzda ilk günkü mutluluğu yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

  İzmir Rulo Çim
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın