Gezi Yazısı Nasıl Yazılır?

2
8835
görüntülenme
Gezi Yazısı Nasıl Yazılır?
Gezi Yazısı Nasıl Yazılır?

Gezi yazıları herhangi bir yere gezi amacı ile gittikten sonra gezip görülen yerleri insanlara anlatmak adına yazılan yazı türleridir. Gezi yazısı türlerinin en önemlisi şüphesiz seyahatnamelerdir. Seyahatnamelerde hukuktan, coğrafyadan, hislerden, gözlemlerden, araştırmalardan ve duygulardan yoğun bir şekilde faydalanılmaktadır. Gezi yazısı denildiği zaman akla gelen en önemli isimlerin başında şüphesiz Evliya Çelebi yer almaktadır. Günümüzde de yeni yerler görmek hevesinde olan kişiler gezi yazılarına büyük ilgi göstermektedir. Ayrıca birçok kişinin gezip gördükleri yerler hakkında bilgiler vermek adına yazılar yazma isteğinde oldukları bilinmektedir. Bu nedenden dolayı sizlere kısaca gezi yazısı nasıl yazılır hakkında bilgiler vereceğiz.

Gezi yazıları kendi içerisinde belirli kurallara sahip olan yazı türleridir. Bu yazı türünü iyi bir şekilde kavramanız adına sizlere maddeler halinde gezi yazısı nasıl yazılır konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Sizlere sunduğumuz maddeler halinde ki bu bilgilere dikkat etmeniz durumunda gezi yazısı alanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

  • Gezi yazılarında genel olarak gezilen mekanda ya da ortamda görülen farklı şeyler anlatılmaktadır.
  • İnsanların farklılıklarından, dinlerden, ırklardan, dillerden ve dünyanın çeşitliliğinden gezi yazılarında sıklıkla söz edilir.
  • Gezi yazılarında anlatılan yerin ekonomik faaliyetlerinden de kesinlikle bahsedilmesi gerekmektedir.
  • Kaleme alınan gezi yazıları kesinlikle akıcı bir dil ile anlatılmalıdır çünkü okuyucu bu yazıyı sıkılmadan okumalıdır.
  • Gezi yazılarının daha etkili olabilmesi adına kaleme alınan gezi yazılarının içerisine mutlaka fotoğraflar eklenmelidir.
  • Anlam karmaşası oluşmaması için kronolojik sıralama yapılarak olaylardan bahsedilmelidir.
  • Okuyucuyu sıkmamak adına mümkün mertebe anlatılanların kısa ve öz olması gerekmektedir.
  • Önemli olmayan konular okuyucunun sıkılmasına neden olacağından dolayı gezi yazılarında sadece önemli konular üzerinde durulmalıdır. Anlatım pekiştirmek isteniyorsa eğer önemli olmayan konuların üzerine fazla gidilmemelidir.
  • Gezi yazısını okumayı seven kişiler özellikle ilginç buldukları şeyleri okumaktan hoşlanırlar. Bu nedenden dolayı özellikle gözlemlediğiniz yerlerde sizlere ilginç gelen şeylere gezi yazılarında yer vermeniz gerekmektedir.
  Bitkisel Çaylar Ne İşe Yarar, Çeşitleri Nelerdir?
Paylaş

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın