G20 Nedir, Ne Zaman Kurulmuştur, Üye Ülkeler Hangileridir?

0
1553
görüntülenme
G20 Nedir, Ne Zaman Kurulmuştur, Üye Ülkeler Hangileridir?
G20 Nedir, Ne Zaman Kurulmuştur, Üye Ülkeler Hangileridir?

Dünyanın bazı bölgelerinde yaşanan finansal krizlere bağlı olarak 1999 yılında ABD ve Kanada Maliye bakanlarının öncülüğünde Washington’da kurulmuştur. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu ve küresel ekonomik kararların alındığı bir platform olan G-20, uluslararası ekonomik iş birliğini artırmayı hedeflemektedir. G-20 ülkeleri seçilirken finans, jeostratejik konum, nüfus, bulunulan bölgede önemli olma durumu gibi faktörler gözetilmiştir. G-20 üyeleri; Türkiye, ABD, İngiltere, Rusya, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ile AB Komisyonu ve AB Konseyi üyeleri şeklinde sıralanabilir. Üye ülkeler, dünyada üretilen bütün mal ve hizmetlerin parasal değerinin yaklaşık %85’ine, küresel ticaretin de %75’ine sahip durumdadır. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisi G-20 ülkelerinde yaşamaktadır.

G20 Ne İşe Yarar?

G-20 ülkelerinin liderleri, her yıl çeşitli platformlarda bir araya gelir. Buna ek olarak maliyeden sorumlu bakanlar ve Merkez Bankası yöneticileri; yıl boyunca küresel ekonomiyi güçlendirme, uluslararası finans kurumları ile finansal düzenlemeyi geliştirme gibi konuları görüşmek üzere düzenli olarak toplanır. Zirvenin ana gündem maddesi ekonomi olmakla beraber dünyadaki siyasi ve diplomatik gelişmeler de ilgili toplantılarda görüşülmektedir.

G20 Üye Ülkeleri Hangileridir?

G20 üyeleri arasında 19 ülke ve Avrupa Birliği bulunuyor.

Üyeler arasında G7’yi oluşturan Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya, Japonya, Fransa, İtalya ve Birleşik Krallık bulunuyor.

Bunların haricindeki zirvede bulunan diğer ülkeler ise Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ve Türkiye.

Ev sahibi ülke, G20 üyelerinin haricinde istediği ülkeleri de toplantıya çağırabiliyor. Bu kapsamda Buenos Aires’teki zirveye Arjantin’in davetlisi olarak Hollanda ve Şili de katılacak.

G20 ve Türkiye

Türkiye, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri kapsayan temsil niteliği yüksek yapısıyla G-20’nin çalışmalarına aktif katkı sağlamaktadır. Platformun kurucu üyelerinden olan Türkiye, 15 Kasım 2015’te yapılan küresel ekonomiye ve siyasete yön veren liderlerin bir araya geldiği 10. Zirve’ye ev sahipliği yapmıştır.

  EXPO Nedir?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın