Futbol Sahası Yapımı ve Halı Saha Yapımı Hakkında Merak Edilenler

0
761
görüntülenme
Futbol Sahası Yapımı ve Halı Saha Yapımı Hakkında Merak Edilenler
Futbol Sahası Yapımı ve Halı Saha Yapımı Hakkında Merak Edilenler

Halı saha yapımı ve futbol saha yapımı birbirine çok benzeyen aşamalardan geçer. Futbol ve halı sahayı birbirinden ayıran şey aslında ölçüleri ve yapım sonrası üzerinde yapılan testlerdir. Yine kullanılan zemin seçenekleri ikisinde de farklılık gösterebilmektedir. Futbol sahası için genellikle doğal çim, hibrit veya suni çim tercih edilirken halı saha yapımı için genellikle suni çim halı tercih edilir.

Futbol ve Halı Saha için Zemin Seçenekleri

Doğal Çim

Doğal çim genellikle profesyonel futbol sahası yapımı için tercih edilen bir zemin ürünüdür. Doğal çimin birçok dezavantajı bulunduğu için hibrit ve suni çim, zaman içinde doğal çimin yerini almıştır.

Suni Çim

Suni çim hammaddesi petrol olan bir üründür. Uzun süre kullanıma olanak tanıması, onun en önemli özelliğidir. Üzerinde uzun süre ve çok sayıda oynanmasına olanak tanıması da suni çimin tercih edilme sebepleri arasındadır. Diğer bir önemli özelliği ise ekonomik olması ve ek bakım maliyetleri gerektirmemesidir. Özellikle halı saha için suni çim vazgeçilmez bir zemin ürünüdür.

Hibrit

Hibrit son yıllarda oldukça revaçtadır. Onun en önemli özelliği suni çim gibi uzun süre kullanıma olanak tanıması ve doğal çim kadar konforlu oyun sunmasıdır. Hibrit uzun süre dayanıklı olan bir üründür.

Futbol Sahası ve Halı Saha Yapımı Arasındaki Farklar

Futbol sahası yapımı nasıl gerçekleşir? Sorusuna cevap vermeden önce halı saha yapımı ile arasındaki farkları açıklamak daha doğru olacaktır.

Altyapı çalışması zemin ürünün ne olduğuna göre değişiklik gösterir. Suni çim ve hibrit de benzer altyapı çalışması gerçekleştirilir.

Saha yapımı için altyapı çalışması, zemin ürünün uygulanması ve sahanın çevresinin yapılması gerekmektedir. Futbol ve halı saha arasındaki farkları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Profesyonel futbol sahaları genellikle doğal çim ve hibrit tercih edilerek yapılır. Bu oyun konforunun artması içindir. Halı sahalarda ise suni çim tercih edilir. Suni çim diğer zemin ürünlerine göre daha çok sayıda oyun imkanı sunar.
  • Fifa standartlarından yapılan sahalar Fifa tarafından oyun için denetlenir ve bazı testlerden geçerler halı saha için bu geçerli değildir.
  • Futbol sahası yapımı sonrası eğer saha Fifa standartlarında yapılıyorsa bazı testlerden geçer. Halı saha da ise böyle bir durum söz konusu değildir.

Futbol Sahası Yapımı ve Futbol Sahası m2 Fiyatları

Futbol sahası yapımı için öncelikle bir proje aşaması vardır. Öncesinde yapılacak olan saha projelendirilir ve  bu saha profesyonel futbol sahası ise önceden seyirci tribünlerinin olduğu alanların yapımı gerçekleştirilir. Daha sonra altyapı çalışması gerçekleştirilir.  Bu aşamadan sonra zemin ürününü uygulama aşamasına geçilir.

Halı Saha Yapımı ve Halı Saha m2 Fiyatları

Halı saha yapımı da tıpkı futbol sahası gibi aynı aşamalardan geçer. Altyapı çalışması sonrası zemin ürünü uygulanır. Bu zemin ürünü genellikle suni çimdir. Suni çim uygulaması sonrası sahanın etrafı tel çit ile çevrilir. Eğer kapalı halı saha yapımı gerçekleştirilecek ise saha yapımı öncesinde sahanın alanı uygun şekilde inşaat sürecinden geçer ve bu işlemi altyapı çalışması ve sonrasında zemin ürününün  uygulanması takip eder.

Halı saha m2 fiyatları birçok faktöre göre değişmektedir.  Altyapı ve zemin ürünün maliyeti hesaplanırken, toplam m2, nakliyat masrafları, seçilen zemin ürünü gibi değişkenler fiyatı etkilemektedir. Bu sebeple halı saha m2 fiyatları için kesin bir rakamdan söz etmek mümkün değildir. Halı saha yapımı için uzman firmalardan fiyat teklifi alabilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın