En İyi Robin Williams Filmleri

0
356
görüntülenme
En İyi Robin Williams Filmleri
En İyi Robin Williams Filmleri

Balıkçı Kral – The Fisher King (1991)

Heyecanlı bir film olan balıkçı kral filminde çılgına dönen bir adamın ünlü DJ Jack Lucas ’ın söyledikleri yanlış anlaşılınca, oldukça ünlü bir New York barında yapmış olduğu katliam anlatılmaktadır. Tavrı nedeniyle jack bu kişiyi galeyana getirmek ile hayatında yaptığı en kötü hatayı yapmış olmaktadır. Üç yıl sonrasında ise jack hiçbir amacı olmadan bir alkoliğe dönüşmüştür. Jack, yaşadığı bu kanlı olayda aynı zamanda karısının da ölümüne tanık olarak akıl sağlığını kaybeden Perry adındaki bir adam ile tanışmıştır. Aralarında başlayan iletişim ile birlikte hikayeleri tam bir dostluk hikayesine dönüşmektedir.

İki sıkı dost olan jack ve Perry arasındaki dostluğa kadar olan hikayeyi ve Jack’in ne denli tehlikeli bir insan olduğunu ele alan filmde yaşananların kaliteli oyuncu kadrosu ile çok güzel işlendiği görünmektedir. Jeff Bridges ile birlikte Robin Williams’ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliğini dünyaca ünlü yönetmen Terry Gilliam üstlenmiştir. Beyaz perdenin en kaliteli filmleri arasında gösterilen film düzenlenen birçok törende ödül alma başarısını da göstermiştir.

https://www.imdb.com/title/tt0101889/

Can Dostum – Good Will Hunting (1997)

Will Hunting adlı kişi normal insanlara oran ile oldukça yüksek bir IQ değerine sahip ve üstün zekalı bir kişidir. Mit ‘de temizlikçi olarak çalışan genç bir çocuk olan bu kişi gizli ajan olarak hizmet etmektedir. Yine temizlik yaptığı günlerden birisinde, bir sınıftaki tahtada yazılı olan matematik sorusunu görür. Çözülmesine imkânsız olarak bakılan bu soruyu rahat bir şekilde çözmeyi başaran Will, sessiz bir şekilde ortadan kaybolur. Oldukça kısa bir zaman içinde soruyu yazan profesör tarafından da keşfedilme başarısını yakalamıştır. Will bu başarıyı diğer sorularda da sürdürmeyi başarmaktadır. Çıkan bir kavgaya karışan Will bu sebeple hapis cezasına çarptırılmıştır. Başına gelen bu beladan kurtulmak için profesöre ihtiyacı olduğu kanaatine varmıştır.

Profesör ile Will arasındaki zekâ ve hapis belasından kurtulabilme maceralarının anlatıldığı film insanlar için adeta ders niteliğinde olmayı başarmıştır. Film ayrıca beyaz perdeye çıktığı ilk günden bu yana izleyicilerinden olumlu geri dönüşler almaktadır. Oldukça etkileyici bir başarı öyküsünü konu alan bu film, başarılı senaryosunu Akademi Ödülleri‘nde aldığı Oscar ödülü alarak taçlandırmıştır.

https://www.imdb.com/title/tt0119217/

Günaydın Vietnam – Good Morning, Vietnam (1987)

Dünyanın en ünlü radyolarından birisinde Dj olarak görev yapan Adrian Cronauer, askeri bir radyoda dj ’lik yapabilmesi için Saigon ’a getirilir. Sabah çok erken saatlerde yayın yapan Adrian radyo programını Günaydın Vietnam sözleri ile açar ve program boyunca dinleyen askerlere eğlenceli saatler yaşatır. Radyoda o güne kadar yapılan birbirinden sıkıcı yayınlar, Adrian ‘ın gelişi, mizah anlayışı ve tavırları ile hemen değişir ve herkes tarafından dinlenilmeye başlar.

Yeni durumdan son derece memnun kalan askerler, savaşlar ile alakalı hiçbir bilginin yayınlanmadığı programda, Adrian sayesinde oldukça uzun zamandır görmedikleri mutluluk ve moral ortamını bir anda yakalarlar. Savaş anında oluşan acımasızlıkların hiçbir şekilde kimseye gösterilmeden, sadece eğlenceli bir radyo yayını ile askerlerin hayatlarının ve yaşantılarının nasıl olumlu etkilenebileceğini gösteren Günaydın Vietnam programı, savaşın stresini ve sıkıntısını son derece eğlenceli mizah anlayışı ile askerlerin üzerinden atmayı başarmış bir yapımdır. Rolünün hakkını en iyi şekilde vermekte olan Robin Williams ise filmdeki rolü ile Oscar ödülüne aday olarak gösterilmiştir.

https://www.imdb.com/title/tt0093105/

Jumanji (1995)

Güzel bir kız ile onun ikizi olan, erkek kardeşi arasında geçen filmde kardeşlerin eski bir masa üstü oyununu keşfetmeleri ve oynamaya başladıkları sırada, aynı oyunun 25 yıl öncesinde yutulmuş Alan Parrish ‘in serbest kalabilmesine sebep olurlar. Yutulduğu zamanlarda onlar gibi onlarca çocuktan biri olan Parrish şimdilerde kocaman bir adam olmuştur. Aslında oyun bitmemiş olup önce evler olmak üzere sonrasında da tüm kasaba oyunun içerisinden çıkarak gelen birbirinden muzip maymunlar, filler, aslanlar, yok edici gergedanlar ve her türlü hayvan tarafından işgal edilir.

Yarım kalmış olan oyunu durdurmanın tek yolu ise oyunu kazanmak ve bitirmek olacaktır. Kahramanların bunu anladıktan sonra her şey için geç olup olmayacağı ise filmin en çok merak edilen konularından birisidir. 90’lı yıllarda en eğlendirici filmlerden birisi olan Jumanji, yalnızca Robin Williams’ın parlak ve üst düzey oyunculuğu ile değil, aralarında o dönemin başarılı çocuk oyuncusu olan Kirsten Dunst ’un da bulunduğu oldukça geniş oyuncu kadrosu ve mükemmel efektleri ile uzun yıllar boyunca akıllara kazınacak bir film olmayı başarıyor.

https://www.imdb.com/title/tt0113497/

Ölü Ozanlar Derneği – Dead Poets Society (1989)

Ölü Ozanlar Derneği, devrimci bakış açısına sahip olan bir filmdir. Filmde başrolde yer alan Robin Williams ve diğer tüm oyuncular filme ekstra bir lezzet katmayı başarıyorlar. Filmde bazı yerlerde olağanüstü olaylar ve arkadaşlar arasındaki dayanışmanın etkili olarak dışa vurulduğu sahneler yer almaktadır. 1950’li yıllarda Welton Akademisi disiplinli ve akademik çevreler üzerinde saygınlığı oldukça yüksek olan bir okul olarak karşımıza çıkmaktadır. Okulun yönetimi muhafazakar ve ortadoks görüşlerindeki tavırları ile öğrencilerinin canını sıkmaktadır. Okuldaki yeni İngilizce öğretmeni olan John Keating ‘in atanması ile birlikte okulda dengeler yerinden oynamaktadır.

Öğrencilerine kitapları yırtmalarını, kalıplaşan düşünce şekillerinden uzaklaşmaları gerektiğini ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarının gerektiğini öğütleyen John okul ile tam zıt bir profil çizmektedir. Okul müdürü Nolan bu görüşlerinden dolayı belli bir süre sonrasında Keating ‘i okuldan uzaklaştırma kararı alır. Öğrencileri ise okulun bu tutumuna karşı koyarak Keating ‘i savunmaya geçerler. Sürükleyici hikayesi ile 1989 yılında dört daldan Oscar adayı olarak gösterilen film beyaz perdenin de en çok dikkat çeken filmlerinden biri olmayı başarıyor.

http://direkizleyin.com/olu-ozanlar-dernegi-izle.html

Paylaş

Bir Cevap Yazın