Dünyanın En Soğuk Yerleri

0
664
görüntülenme
Oymyakon, Rusya
Oymyakon, Rusya

1Oymyakon

Oymyakon, Rusya

Oymyakon, Rusya’nın Yakutia bölgesinde bir köydür. Bu köy, insanların yaşadığı gezegendeki en soğuk yerdir. 6 Şubat 1933’te sıcaklıkların -67,7°C’ye düşmesinin ardından en soğuk yer unvanını almıştır. Bölge o kadar soğuktur ki, insanlar yakıt donmasın diye araba motorları sürekli çalıştırmak zorunda kalmaktadır. Aralık, Ocak ve Şubat ayları için ortalama sıcaklık -50°C’nin altına düşebilmektedir.  Oymyakon yeryüzündeki tüm Ocak ayı boyunca sıcaklıkları -60°C’nin altında olan ve ikamet edilen iki yerden biridir. Yaz sıcaklıkları 30°C’nin üzerine çıkabilmesine rağmen, en sıcak ay ortalaması 18,7°C sıcaklığa sahiptir.

2Verkhoyansk

Verkhoyansk, Rusya

Verkhoyansk, Rusya’da Oymyakon’dan hava yoluyla yaklaşık 630 kilometre uzaklığındaki bir kasabadır. Bu şehir, tüm Ocak ayı boyunca -60°C’nin altındaki sıcaklıklara sahip olan bir yerleşim yeridir. Kaydedilen en düşük sıcaklık, 5 ve 7 Şubat 1892’de kaydedilen -67.6°C olmuştur. Ayrıca Verkhoyansk 105°C ile gezegendeki en büyük sıcaklık farkına sahip kasabadır.

3Yakutsk

Yakutsk, Rusya

Yakutsk, 5 Şubat 1891’de kaydedilen -64,4°C sıcaklıkla, dünyadaki en soğuk ve en büyük şehirdir. Rusya’daki bu şehir, Kuzey Kutup Dairesi’nin biraz güneyindedir. Kışlar uzun ve soğuk, yazlar kısa da olsa ılık geçer. 10 Kasım ile 14 Mart arasında, Yakutsk hiçbir zaman donma noktasının üzerinde bir sıcaklığa sahip olmamıştır. Öte yandan 30°C ve üzerindeki sıcaklıklar yaz aylarında görülebilmektedir.

  Kasırga Nedir, Nasıl Oluşur?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın