Dünyanın Doğum Oranı En Yüksek Ülkeleri

0
869
görüntülenme
Dünyanın Doğum Oranı En Yüksek Ülkeleri
Dünyanın Doğum Oranı En Yüksek Ülkeleri

Ülkelerin doğurganlık oranları bir ülkenin insan kaynağını belirleyen en önemli etmenlerden biridir. Pek çok devlet bu noktada belli bir refah düzeyi sağlayabilmek için vatandaşlarına bilinçli bir üreme politikası, hamilelikte beslenme, hamilelik sonrası izlenecek süreç ile ilgili çeşitli konularda farkındalık yaratmak amacıyla belli başlı politikalar belirlemektedir. Bu politikalar, ülkelerin gelişmişlik düzeylerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Elbette ki refah düzeyi olarak düşük seviyede olan ülkelerin vatandaşlarının doğum kontrolünü sağlamanın yanı sıra daha öncelikli bazı politikalara eğildiği için tahmin edileceği üzere çok da etkili yöntemler uygulayamamaktadır. Doğum kontrolü ve daha fazlası için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

https://www.kizlarsoruyor.com/anne-bebek

Doğum politikaları ve insanların bu noktada bilinçlendirilmesinin hangi ülkelerde daha yaygın olduğunu ve etki gösterdiğini ülkelerin doğurganlık oranlarına bakarak anlayabilmek mümkündür.

Bu yazımızda dünyanın doğum oranı en yüksek 5 ülkesinden bahsedeceğiz.

Dünyanın doğurganlık oranı en yüksek ülkelerine ilişkin verilere bakıldığında yapılan en son araştırmaya ilişkin bulguların ABD menşeli tıp dergisi The Lancet’te yayınlanan bir makalede olduğu görülüyor.

Tüm dünya ortalamasına bakıldığında bir kadının doğurduğu ortalama çocuk sayısının 2017 yılı itibarıyla 2,4 olduğu görülen araştırmaya göre dünyanın doğurganlık oranı en yüksek ülkeleri ise şu şekilde belirlenmiştir.

Nijer

Yukarıda belirtilen araştırma sonuçlarına göre doğurganlık oranı 2017 yılı verileri baz alındığında en yüksek olan ülkenin Nijer olduğunu görüyoruz.

Bir Afrika ülkesi olan Nijer’in refah düzeyinin kıtanın geri kalanı gibi düşük olduğunu görmemiz mümkündür. Toplam nüfusu 15.300.000 civarında olan ülkenin yarısından fazlası ise çöllerle kaplıdır. Dolayısıyla bu haliyle ülkedeki yerleşik yaşamın olduğu bölgelerin kısıtlı yerler olduğunu belirtmek mümkündür.

Nijer’in doğurganlık oranı olarak kişi başına düşen ortalama çocuk sayısının 7,1 olduğu görülmektedir. Bu oranıyla dünya ortalamasının oldukça üstünde bir doğurganlık oranına sahip olan ülkede şu an için hükümetin bu konuda aldığı bir önlem bulunmamaktadır.

Bunun pek çok nedeni olduğu gibi en önemli sebebin ise ülkenin düşük refah düzeyi olduğunu söylemek mümkündür.

Çad

Dünyanın doğurganlık oranı en yüksek ülkelerinin ikincisinin ise Orta Afrika’da yer alan ve Nijer’in hemen doğusunda bulunan Çad olduğunu görüyoruz.

Nijer ile aynı coğrafyada yer alan ülkenin yarısı tıpkı Nijer gibi Sahra Çölü ile kaplıdır. Genel yüzölçümü olarak da çok büyük bir alanda yer almayan Çad’ın nüfusu 10.000.000’dan biraz fazladır.

Tıpkı Nijer gibi Çad da refah düzeyi olarak düşük bir ülkedir. Buna rağmen dünyanın doğurganlık oranı en yüksek ikinci ülkesi olmuştur. Plansız üremenin uzun vadede belli başlı problemlere yol açması beklenen Çad’ın doğurganlık oranı ise kişi başı ortalama olarak 6,7 olmuştur.

Somali

Dünyanın doğurganlık oranı en yüksek üçüncü ülkesi ise yine bir Afrika ülkesi olan Somali olmuştur.

Coğrafi konum olarak Afrika kıtasının doğu kesiminde Yemen Denizi ile Hint Okyanusu’na kıyısı bulunan ve dünyanın her yanına deniz korsanları ile nam salmış bir ülke olan Somali’de işsizlik oranları oldukça yüksek ve yine tıpkı en yüksek iki ülke olan Çad ve Nijer’de olduğu gibi halkın genel refah seviyesi de düşüktür.

Bu durum da yine eğitimsiz halkı ve bunun sonucu olarak da plansız üremeyi beraberinde getirmiştir. Çad ve Nijer’in ardından dünyanın en yüksek doğurganlık oranına sahip olan ülkesi olan Somali’nin doğurganlık oranının kişi başına 6,1 olduğu görülmektedir.

Sonuç

Dünyanın doğurganlık oranı olarak en yüksek 3 ülkesine bakıldığında bunların tamamının Afrika ülkeleri olduğu ve üç ülkenin de refah seviyesi olarak düşük ülkeler olduğu görülmektedir.

Bu durum elbette ki tesadüf değildir. Bu ülkelerde yaşanan fakirlik nedeniyle ülkelerin hükümetlerinin doğum kontrolü gibi konularda insanların bilinçlenmesini sağlayacağı eğitim politikalarına yatırım yapmaları mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla, yapılan tüm istatistiki çalışmalarda olduğu gibi 2017 yılındaki araştırmaya göre de dünyanın doğurganlık oranı en yüksek olan ülkelerinin Afrika ülkeleri olduğu görülmüştür ve dünyanın genel gelişmişlik düzeyine bakıldığında da durumun bu şekilde çıkması normaldir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın