Dünyanın Benzersiz Yerlerinden Biri: Mercan Kalesi

0
1161
görüntülenme
Dünyanın Benzersiz Yerlerinden Biri: Mercan Kalesi
Dünyanın Benzersiz Yerlerinden Biri: Mercan Kalesi

Gizemler, çözülmemiş ya da açıklanamayan bir olay ya da fenomen aracılığıyla çeşitli biçimlerde gelir. Bununla birlikte gizemler zengin tarihte ve bazen kanıtlanmayan efsanelerde sarılır. İnsanlar, yerler ve olaylar genellikle herhangi bir açıklamanın ötesinde gizemli olmasına rağmen, dünyanın çeşitli gizemli yapılarının da hesaba katılması gereken fiziksel güçlerdir. Bu yapılar sadece popüler turistik yerler değil, aynı zamanda tartışmalar ve filmlerin yapıldığı yerlerden oluşmaktadır. Florida’daki Mercan Kalesi, yıllardır bilim insanlarını rahatsız eden yapısının arkasındaki efsaneden dolayı esrarengiz örneklerden biridir.

Mercan Kalesi(Coral Castle) 1984’ten beri Coral Castle Inc.‘in yönetimindedir. Taşların çoğu, üzerlerinde harç olmamasına rağmen hala bozulmamıştır. Kale, 1992 yılında meydana gelen Andrew kasırga‘sı da dahil olmak üzere sert hava şartlarından zarar görmeden kurtulmuştur. Ancak, orijinal kapı yatağın paslanması nedeniyle hasar görmüştür.

Turizm

Mercan Kalesi, Miami‘de çok popüler bir turistik mekandır. Mercan Kalesi bir kale gibi görünmese de, turistlerin ziyaret etmesini engellememektedir. Kalenin yaratıcısının ölümünden iki yıl sonra 1953’te ilk kez turistlerin ziyaretine açılmıştır.

Ziyaretçiler, Pazar ve Perşembe günleri arasında 08:00 – 18:00, Cuma ve Cumartesi günleri 08:00 – 22:00 saatleri arasında kaleyi ziyaret edebilir.

Mercan Kalesi bildiğiniz tipik kalelerden değildir. Yapısının ve hassasiyetinin arkasındaki efsane, onu görülecek güzelliklerden biri haline getiriyor.

Mercan Kalesi gece manzarası
Mercan Kalesi gece manzarası

Habitat

Mercan Kalesi, Miami kentinde 10 dönümlük arazideki ve büyük bir 8 metrelik yüksek mercan kaya duvarının arkasında bulunmaktadır. Kalenin çevresindeki alan Oolitik kireçtaşından oluşmaktadır ve Atlantik Okyanus’undan birkaç km uzaktadır. Mercan Kalesi, onu büyüyen banliyölerden ayıran birkaç ağaç türü ile çevrilidir.

Coral Kalesi, 20. yüzyılın başlarında, Edward Leedskalnin tarafından yapılan oolit kireçtaşı bir yapıdır. Kale, duvarlar, oymalar, mobilyalar ve kale kuleleri şeklinde birkaç ton ağırlığında çeşitli megalitik taşlardan oluşur. Taşlar harç olmadan birbirlerine birleştirilir ve birbirleriyle tutturulan ağırlıkları nedeniyle birbirleri üzerinde dengelidirler. Kale, yaşayan bir çeyrek olarak hizmet eden iki katlı bir kule, kalp şeklinde bir masa, sallanan sandalyeler, yatak ve taht gibi mobilya gibi çeşitli özelliklere sahiptir. Dönen kapı, kalenin ünlü bir özelliğidir. Kapı öylesine dengelidir ki bir çocuk bile parmağını iterek kolaylıkla açabilir.

  Dünyanın Sonundaki Ada: Tristan Da Cunha

1 Yorum

Bir Cevap Yazın