Dünyadaki Saklı Cennet Filipinler’i Keşfedin

0
772
görüntülenme
Dünyadaki Saklı Cennet Filipinler’i Keşfedin

Güneydoğu Asya’da yer alan Filipinler uzaklığı ve pek bilinmemesinden dolayı çoğu turist tarafından fazla tercih edilen bir yer olmasa da doğal güzellikleri ve arkadaş canlısı insanlarıyla macera sevenlere birçok fırsat sunan unutulmayacak bir tatil yapma imkanı da sunuyor. Filipinler’in gezilebilecek en güzel noktalarını sizler için derledik.

Banaue pirinç tarlaları

Banaue pirinç tarlaları
Banaue pirinç tarlaları

Luzon adasının kuzey kesiminde bulunan Banaue bölgesi, UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan Batad’daki pirinç tarlalarına ev sahipliği yapıyor. Ifugao adlı kabilenin 2000 yıllık geçmişiyle başlattığı pirinç işleme geleneği giderek büyümüş ve yıllarca devam eden bir gelenek halini alarak bölgenin büyük bir kısmına yayılmış. Banaue ve Batad olmak üzere iki kısımda bulunan pirinç tarlaları amfi tiyatro gibi olması ve zorlu yollarıyla turistler için görülmesi gereken bir yer konumunda bulunuyor. Bölgeyi ziyaret eden turistlerin gitmesi gereken bir diğer nokta ise etnik bir köy ve mağaradan oluşan Sagada bölgesi. Banaue’den gün içerisinde ulaşım sağlamak mümkün.

Manila

Manila
Manila

Başkent Manila içerisindeki tarihi binaların ve parkların yanında bir o kadar da kirli havası, trafik sıkıntısı ve şehirdeki kirliliğiyle tezat oluşturan bir şehir olarak görülebiliyor. Şehrin içerisindeki tarihi alan Intramuros bölgesinde eski kilise ve parkları görüp güzel vakit geçirmek mümkün. Ayrıca Jose Rizal adındaki şehrin ünlü figürlerinden olan bilim insanı adına açılan parkın içerisinde vakit geçirmek ve kurulan fıskiyeleriyle yapılan su gösterilerini de keyifle izleyebilirsiniz. Şehrin kötü yönlerinden biri ise trafik ve hava kirliliği. Ülke genelinde tricycle adı verilen üç tekerlikli motorsikletler ulaşım için kullanılsa da Manila’da taksi ve jeepney adı verilen dolmuş benzeri araçlardan da bulmak mümkün fakat yanınızda maske bulundurmak isteyebilirsiniz çünkü hava kirliliği zaman zaman nefes alınamayacak düzeye ulaşabiliyor.

  Amsterdam Turu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

El Nido, Palawan

El Nido, Palawan
El Nido, Palawan

Manila’ya uçakla bir saat uzaklıkta bulunan ülkenin güney kısmında yer alan Palawan adası sunduğu birçok fırsatla turistlerin ilgi odağı olmayı başarıyor. Adadaki önemli turistik bölgelerin başında gelen El Nido’da Las Cabanas Plajında bütün stresinizden arınıp rahatlamak mümkün. Plaj boyunca çeşitli restoranlar, masaj yapan Filipinli masörler ve hatta adalar arasında bungee jumping benzeri bir sistem olan Zipline bile yapmanız mümkün.

El Nido’da ayrıca tekne gezisi yapabileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Küçük ve Büyük Lagün, Gizli Lagün, Yedi Komando Adası ve Entalula Adası gibi beyaz kum ve açık mavi sudan oluşan deniziyle turistlere inanılmaz dakikalar yaşatan bu yerden ayrılmak ziyaretçiler için pek de kolay olmuyor.

Coron, Palawan

Coron, Palawan
Coron, Palawan

Palawan adasının kuzeyinde bulunan Coron şehri belki de adanın en gelişmiş bölgesi olarak dikkat çekiyor. Masmavi denizi ve birçok farklı adasıyla mutlaka tekne turlarının değerlendirilmesi gereken şehirde farklı bir seçenek olarak İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma Japon batık gemilerine dalış da macera severlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Filipinler’in genelinde masaj yaptırmanız mümkün olsa da burada bulunan Spa merkezlerinden beğendiğiniz birinde masaj yaptırarak yorgunluğunuzdan arınmanız da mümkün.

Paylaş

Bir Cevap Yazın