Dünyanın En Yüksek Dağı: Everest Dağı

0
2052
görüntülenme
Dünyanın En Yüksek Dağı: Everest Dağı - Dünya Atlası
Dünyanın En Yüksek Dağı: Everest Dağı - Dünya Atlası

8,848 metre yüksekliğindeki Everest Dağı, dünyadaki en uzun dağ olarak kabul edilmektedir. Ama dağların yüksekliğini ölçmek için başka standartlar da mevcuttur; bunların her biri farklı bir ismi ortaya atmaktadır.

Gezegenimizin coğrafi özelliklerindeki çeşitlilik oldukça şaşırtıcı

Bir yanda, 11.033 metre derinlikle gezegenin en derin noktası olan Pasifik Okyanusu‘ndaki Mariana Çukuru var; diğer yanda dünyanın 8.888 metre yüksekliğindeki en uzun doğal yapısı olan Everest Tepesi var.

Everest Dağı, aslında dünyanın en yüksek dağı ancak ortalama deniz seviyesinden (ODS) ölçüldüğünde. ODS’den yüksekliklerini ölçmek dışında, gezegende jeolojik yapıların yüksekliğini ölçebildiğimiz iki yöntem daha var;

  • Okyanus tabanından ölçmek.
  • Dünyanın merkezinden ölçmek.

Okyanusun tabanından ölçülüyorsa, en uzun olma ödülü, Hawaii‘deki bir volkanik krater olan Mauna Kea‘ya gider. Öte yandan, eğer Dünya’nın merkezinden ölçülürse ödül, And Dağları’ndaki Chimborazo‘ya gider.

Karakurum Dağı, ODS’den 8,611 metre yüksekliğiyle ikinci en yüksek dağ konumundadır, üçüncü sırada ise ODS’den 8,586 metre yüksekliğiyle Kançencunga Dağı bulunur.

Daha önce de söylediğimiz gibi, gezegendeki en yüksek dağı belirlemek için belirlenmiş bazı teknik normlar var ve bu normlara göre gitmeliyiz. Bu durumda Mauna Kea ve Chimborazo dağlarının Everest Dağı’na karşı bir şansı yok.

  Atmosferin Sera Etkisi Nedir?
Paylaş

Bir Cevap Yazın