Dünyadaki Popüler Müzik Türleri ve Açıklamaları (Tarihçeleri)

0
13610
görüntülenme
Dünyadaki Popüler Müzik Türleri ve Açıklamaları (Tarihçeleri)
Dünyadaki Popüler Müzik Türleri ve Açıklamaları (Tarihçeleri)

Dünyada en çok bilinen müzik türlerini aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Rock

Rock, 20. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış, çoğu zaman elektro gitar, bas gitar ve bateri benzer biçimde enstrümanlarla birlikte vokal melodi taşıyan popüler müzik formudur.

Progresif Rock

Elektro gitar, akustik gitar, bas gitar, klaveye ve bateri benzer biçimde geleneksel rock enstrümanlarına ek olarak keman, hammond orgu, moog sentezleyici, perküsyon enstrümanları, üflemeli çalgılar ve benzeri bulunabilir.

Heavy Metal

Heavy Metal, agresif ritimler ve aşırı distorsiyonlu gitarlarla karakterize edilen Metal müzik türüdür.

Kelt Müziği

Kelt müziği ya da Keltik müzik İskoçya, İrlanda, Galler, Asturias vs. benzer biçimde bölgelerde yaygın olan geleneksel bir müzik türüdür. Bilhassa son yıllarda Dünya genelinde dinleyici kitlesi bulmuştur. Kelt müziği, pentatonik bir müzik olup keman, gitar, arp, gayda ve flüt benzer biçimde çalgılar mühim yer meblağ. Hanımefendi vokale adam vokalden daha sık rastlanır. Rahatlatıcı ve dinlendirici özelliğiyle tanınan bir müziktir.

Blues

ABD’de siyah müzisyenlerin kendi halk müziklerini çağıl enstrümanlarla icra etmeye başlamaları ile beraber ortaya çıkmış, zaman içinde halkın tüm kesimlerine yayımış, içinden R&B, caz ve rock benzer biçimde başlı başına tarzlar çıkarmış müzik seçimi.

Caz

Kim bilir en tanınmış Caz müzisyeni Louis ArmstrongCaz, ilk kez Lousiana, New Orleans’ta, 1900’ların başlangıcında gelişmeye başladı. Caz müziği, mavi notalar, senkop, swing, çoklu ritim, atışma, ve doğaçlama tekniklerini kullanır; Afrikalı amerikası ve batı müziği tekniklerinin harmanlanmasıdır. Bu müziğin dünya ile tanışması ise 1917 senesinde Dixieland Jazz Band’in ilk plaklarının piyasaya çıkmasıyla olmuştur.

Klasik Müzik

Klasik batı müziği, genel anlamda yüksek kültür seviyesi ile bağdaştırılan, halk müziklerinden net çizgilerle ayrılmış, Avrupa kökenli ve ağırlıklı müzik türüdür.

  Dünyanın Farklı Yerlerinden 5 İnanılmaz Okul

Rhythm and Blues (R&B yada RnB)

jazz, rap , gospel ve blues karışımı, Afrika kökenli ABD’lilerin yapmış olduğu müzik türüdür.

Rap

Kökeni 1970’lerin Getto ABD‘sına dayanan hiphop kültürünün müziğidir. Rap’in yanı sıra, rap müziğin altyapılarını oluşturan DJ’lik, bu kültürün dansı breakdance ve duvarlara şekiller ile yazı ve görsel çizilerek oluşturulan graffiti gibi Hip hop’un dört ana sanat faaliyeti vardır.

Uygar Müzik

Hakikaten de yeni bir geleneği yaratmayı başarmıştır bu müzik. Bugün de dünya müzik repertuarında sadece ufak bir yer kaplayan uygar müzik, gene de pek fazlaca dünya bestecisini etkilemiş, genişletilmiş, değiştirilmiş, fakat yüzyılımızın –Uygar– müziği olmuştur.

Halk Müziği

Toplumların hayatından meydana gelen duygu, fikir ve zevklerini işleyerek dile getiren, mensup oldukları toplumun kültürünü yansıtan sözlü ve sözsüz ezgilerdir.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın