Dünyadaki Eşsiz Yerlerden Biri: Rio Tinto (Kızıl Nehir)

0
1482
görüntülenme
Rio Tinto, İspanya
Rio Tinto, İspanya

Rio Tinto, İspanya’nın güneybatısında bulunan bir nehirdir. Madencilik faaliyetlerinden kaynaklı suyun kırmızı renge sahip olmasıyla ünlüdür.

Rio Tinto’nun nehri yaklaşık olarak 100 km uzunluğundadır. Suyun rengi, nehir boyunca yapılan madencilik faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Yaklaşık beş bin yıldır, nehir güvenilir bir bakır ve bronz kaynağı olmuştur. Güçlü madencilik faaliyetleri, sudaki kırmızı renge çok büyük katkıda bulunmaktadır.

Rio Tinto çok benzersizdir. Suyun asitli yapısı, diğer su cisimcikleri ile karşılaştırıldığında çok düşük bir PH seviyesine sahiptir. Nehrin bakır, bronz, gümüş ve altın içeren çeşitli mineralleri içerdiği bilinmektedir. Bunlar, ilk yıllarda büyük ölçüde istismar edilmiştir. Ayrıca, anaerobik bakterilerin şaşırtıcı varlığı nedeniyle, bilim dünyasından da son zamanlarda ilgi duyulmuştur.

Rio Tinto suyundaki yüksek asit seviyesinin varlığının genellikle biyolojik etkinlik için rahatsızlık verici olduğu düşünülüyordu. Bununla birlikte, sulardaki bakteri aktivitelerinin en son keşfi aksini ispatlamaktadır. Rio Tinto sularında aşırı uçucu anaerobik olarak bilinen bakterilerin varlığı, bazı yaşam biçimlerinin hala destekleyebileceği için hepsinin kaybolmadığını kanıtlıyor.

Rio Tinto’nun doğası, Mars ve Jüpiter gezegenininkine benzer özelliklere sahip olabileceği için bazı ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Madencilik cevherlerinden mineral taşımacılığına yardımcı olmak için çoğunlukla 19. yüzyılda inşa edilen bir demiryolu treni bulunmaktadır. Demiryolu hattı, turistik faaliyetlerde önemli bir yere sahiptir.

Rio Tinto’nun karşı karşıya olduğu başlıca tehdit, devam eden madencilik faaliyetleridir. Madencilik faaliyetlerinin çoğu kapatılmış olmasına rağmen, EMED Şirketi bakır üretiminin düşük olması nedeniyle maden işletmesini yeniden açmaya çalışıyor ve faaliyet başladığında çevresel tehditler oluşturacağı düşünülüyor.

  841 Dilin Konuşulduğu Kendi Halinde Bir Ülke: Papua Yeni Gine
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın