Dünyadaki Bazı Festivaller

0
792
görüntülenme
La Tomatina Festivali
La Tomatina Festivali

Dünyadaki farklı ülkelerden ilginç ve eğlenceli festivalleri araştırdık. Bu festivallerden bazıları gerçekten çok ilginç…

1La Tomatina Festivali

La Tomatina Festivali

İspanya’nın en eğlenceli festivallerinden biri olan bu festival, her yıl 29 Ağustos’ta kutlanmaktadır. Sevilmeyen bir belediye başkanını protesto amaçlı başlatıldığı söyleniyor. Bir başka söylenti ise gençlerin eğlence amaçlı yaptığı bir etkinlik olduğu yönünde. Bir hafta boyunca geçit törenleri, dans gösterileri, eğlenceler ve konserler düzenlenmektedir. Ayrıca domates savaşından önce paella yeme yarışması da düzenleniyor. Bu yarışmaya en az 50 bin kişi katılım gösteriyor. Festival sabahı belediye tarafından kamyonlarla yüz binlerce domates taşınıyor. Bir kişinin direğe çıkıp savaşı başlatması gerekiyor.

2Mardi Gras Festivali

Mardi Grass Festivali

Hristiyanlar’ın 40 gün boyunca alkol, tatlı ve hayvansal gıdaları tüketmediği için son bir defa bu tip zevkleri ve ürünleri tatmak için yiyip içtikleri bayram… Bu festival, günümüzde Fransızlar tarafından New Orleans’a getirilmiştir. Festivali organize eden topluluklara “krewe” deniyor. Mardi Gras’ın önemli bir ayağı da yemek. New Orleans mutfağı da dahil festival boyunca bir sürü tatlı, içecek ve yemek deneyebilirsiniz. Mardi Gras’ın renklerinden mor adaleti; altın/sarı gücü; yeşil ise inancı simgeliyor. Şehrin ana caddelerinde geçit törenleri de yapılıyor. Büyük geçitler ise akşamüstü başlıyor ve bunların tamamlanması 3-4 saat sürüyor. İnsanlara boncuk dağıtan bir de krewe üyeleri var. Krewe üyeleri geçitlere katılıp arabalara binmek için oldukça yüksek bir fiyat ödüyorlar. Ayrıca krewe üyeleri kimliklerini korumak için de maske takıyorlar.

3Rio Karnavalı

Rio Karnavalı

Rio karnavalı, dünyanın en ünlü ve en büyük festivalidir. Karnaval zamanında bütün dükkânlar rengârenk bir şekilde düzenleniyor ve alışveriş yapmak için harika bir ortam oluyor. Kostümler veya aksesuvarlar satın alabilirsiniz.

4Cheese Rolling Festival

Cheese Rolling Festivali

İngiltere’de 200 yıldan uzun bir süredir kutlanıyor. Gloucester’da Brockworth köyünün Cooper’s Hill tepesinde düzenleniyor. Dik yokuştan yuvarlanan peynir tekerlerini yakalamak için herkes savaşıyor. Peynir tekerlerinin hızı saatte 100 kilometreye kadar çıkabiliyor.

  Ülkeler ve Yüzölçümleri (Alanları)

5Pingxi Lantern Festivali

Pingxi Lantern Festivali

Tayvan’da kutlanan bu festivalde insanlar, şans ve bereket getirip kötü duygulardan arındırdığına inanarak havaya dilek fenerleri gönderiyorlar.

6Albuquerque Festivali

Albuquerque Festivali

Bu festival, uzun zamandır Amerika’nın New Mexico eyaletinde kutlanıyor. 800’den fazla devasa hava balonu havalanıyor ve milyonlarca ziyaretçisi de bunları izliyor. Yalnızca bu kadar değil, aynı zamanda konserler, özel gösteriler ve panayır alanları da var.

7Songkran Festivali

Songkran Festivali

Songkran, Taylant’ta bir yeni yıl festivali olarak kutlanıyor. Ayrıca festivalden önce evler temizlenirmiş çünkü bunun kötü şans getirdiğine inanıyorlarmış. Yine kötü şans getirmemesi için insanlar kendilerine su sıkıyorlarmış. Bunun onları kötülükten arındırdığını düşünüyorlarmış.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın