Turna Balığı Nasıl Tutulur? (Oklama)

0
719
görüntülenme
Turna Balığı Nasıl Tutulur? (Oklama)

Tatlı suların efendisi olarak bilinen turna balığı yakalanması en zor olan balıklardan birisidir. Turna balığı nasıl tutulur sorusuna soran kişiye öncelikle aşırı derecede sabırlı olması gerektiğini söyleyebiliriz. Ayrıca turna balığı yemleri bu balığı avlama konusunda dikkatli olunması gereken diğer bir husustur. Turna balığı nasıl avlanır diyorsanız bir avcı olarak sizlere bu konuda yeterli düzeyde bilgi vereceğimi düşünüyorum.

Balıkçıların en çok sevdiği gözde avlardan biriside şüphesiz ki Turna balığıdır. Bu yazımızda sizlere turna balığı avından bahsetmek istiyoruz. Bende bir balık tutkunu olarak bu güne kadar edinmiş olduğum bilgileri kısa özet olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz üzere turna balığı etçil bir tatlı su balığıdır. Turna balığı çıktığını duyduğunuz bir göle gidecekseniz gölde özellikle sazlıkların çok olduğu bölgeleri seçiniz. Turna balıkları küçük balıklar sazlıklarda çok gezindiğinden genelde sazlık bölgeleri avlanma mekanı olarak seçerler.

Piyasada oyuncak balık yemler bulunmaktadır. Kimisi de ben balığı dediğimiz canlı yemleri kullanmakta. Ben ölü balık takmayı yeğliyorum. Ölü balığa daha büyük turna balığı vurmaktadır. Yıllardır edindiğim izlenim bu oldu. Genelde oltama ölü palamut balığı takıp avlanmaktayım. Turna balığı bazı bölgelerde oklama balığı olarak da anılmaktadır. Geçen yılın en gözde avım 4,750 kilogramlık bir turna balığı oldu. Şimdiden hepinize rast gele. Küçük balıkları suya atınız bu sayede gelecek nesillerde turna balığı tutmanın zevkine varabilsin.

Bilinçsiz avlanma maalesef tatlı sularda yer alan turna balığı popülasyonunun düşmesine neden oluyor. Bu konuda duyarlı olmanızı tavsiye ederiz.

Bazı kişiler oklama avlamak için kaşık kullandığını ve kaşık sayesinde oldukça iri balık yakaladığını söylese de bu güne kadar kaşık ile avlanarak hiç turna balığı tutamadığımı belirtmek isterim. Eğer canlı balık ile şansınız yaver gitmediyse bir de kaşık deneyerek balık tutmayı denemenizde fayda var.

  Spektroskopi MR Nedir, Neden Yapılır?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın