Dünyada En Çok Pamuk Üreten 10 Ülke

0
7908
görüntülenme
Dünyada En Çok Pamuk Üreten 10 Ülke

Pamuk, bitki lifidir, yumuşak ve kabarıktır ve çalı bitkisinde yetişir. Pamuk, tekstil sektöründe kullanılır ve üretimi dünyada büyük miktarda gerçekleştirilmektedir. Pamuk tohumu yabani otların ve istenmeyen bitkilerin bulunduğu alanlara ekilir. En iyi kalitede ürünü sağlamak için özel pestisitler ve gübreler kullanılır. Hasat pamuk şeklini aldığında makine vasıtasıyla yapılır. Daha sonra ekim, toplama, çırçırlama ve balya işlenir. Daha kaliteli pamuk üretmek için diğer kimyasal ve makine türleri kullanılır.

En Fazla Pamuk Üreten Ülkeler

Pamuğun üretildiği ilk üç ülke Çin, Hindistan ve Amerika’dır. Geçtiğimiz yıl, pamuk üretimini bin metrik ton olarak ölçersek, Çin 6.532.000 mt, Hindistan 6.423.000 mt, ABD ise 3.553.000 mt üretim gerçekleştirmiştir.

1Çin

Pamuk yetiştiren yaklaşık 100.000 çiftçi ile Çin, dünyanın en büyük pamuk üreticisidir. Çin’in yılda 73 milyar dolar pamuklu kumaş üreten 7.500 tekstil şirketi bulunmaktadır. Yetiştiricilik için ılımlı yağış gerekir. Bitkiyi olası zarardan kurtarmak için pestisit ve gübreler yüksek oranda kullanılır.

2Hindistan

Hindistan pamuk üretiminde ikinci büyük üreticidir. Pamuk, Hindistan’da, pamuk iplerinin bulunduğu Indus Vadisi medeniyetinden beri kullanılmıştır. Hindistan her yıl 6.423.000 metrik ton pamuk üretmektedir. Bu kadar büyük üretimin nedeni, ülkenin kuzey kesiminin pamuk üretimi için en uygun iklim koşullarına sahip olmasıdır. Hindistan’da pamuk ekimi için en uygun sıcaklık 25-35 derece’dir.

3Amerika Birleşik Devletleri

Pamuğun üçüncü büyük üreticisi olan Amerika Birleşik Devletleri onu modern makineler vasıtasıyla hasat eder. Florida, Mississippi, California, Texas ve Arizona, Amerika’nın en büyük pamuk üreten eyaletleridir. Hasat, makineyle birlikte bitki zarar vermeden yapılır. Bu bölgelerdeki uygun iklim pamuk üretimini artırmaktadır.

Pamuk Kullanım Alanları ve Uygulamaları

Pamuk çoğunlukla farklı kullanım ve kalitede giysiler üretmek için kullanılır. Çoğunlukla pamuklu giysiler tekstil endüstrisinde kullanılır. İnsanlar gömlek, kot, pantolon, tişört, havlu ve mendil pamuğu tercih etmektedirler. Pamuktan yapılan giysiler yumuşak, hafif ve kullanıcı dostu olur. Bu elbiseler, daha sıcak iklimlere sahip olan Hindistan, Pakistan, Sri Lanka ve diğer ılımlı bölgelerde tercih edilir. Kağıt üretiminde pamuk selüloz kullanılır.

  Robot Olmadığınızı Kanıtlayın: CAPTCHA

Pamuklu ponponlar tıbbî uygulayıcılar tarafından yaraların sarılmasında kullanılır. Pamuk, balık ağını imal etmek için de kullanılır. Yağ, mumlar ve sabun imalatında pamuk yan ürünlerinin halen birçok kullanımı vardır. Pamuk, günlük yaşamda kullanılan en önemli malzemelerden biridir.

Dünyanın En Fazla Pamuk Üreten Ülkeleri

#ÜlkePamuk Üretimi (Bin Metrik Ton)
1Çin6532
2Hindistan6423
3Amerika Birleşik Devletleri3553
4Pakistan2308
5Brezilya1524
6Özbekistan849
7Türkiye697
8Avustralya501
9Türkmenistan332
10Meksika297

1 Yorum

Bir Cevap Yazın