Kuşlar Neden Göç Eder?

0
2524
görüntülenme
Kuşlar Neden Göç Eder?
Kuşlar Neden Göç Eder?

Bu yıllar yılı gezegendeki en büyük göç dalgası. Milyonlarca göçmen kuş sonbaharda kışı geçirecekleri yere göçüyor. Fakat bu kuşlar, neden her defasında bunca zahmete katlanıp geri dönüyorlar? Neden daima güneyde kalmıyorlar? Biz insanlar sahil kenarında yaşamayı; deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmayı çok severiz. Ama kuşlar ne düşünüyor?

Göçteki temel sebep; besin ihtiyacıdır

Özellikle böcekle beslenen kuşlar, yiyecek kaynağının bol olduğu yerlere kışı geçirmek üzere göç ederler. Örneğin Batı Afrika’ya. Burada kışın yeterince yiyecek bulunur. Yerel kuş türlerinin çoğu kışı burada geçirdiğinde açlıktan ölür. Fakat baharda bu durum değişir.

Avrupa’da yaz ayları kuşlar için cennettir. Burada bol yiyecek ve yuva yapacak yer bulurlar. Yaklaşık 200 kuş türü bu yüzden eve döner. Bunun yanında göçmen olmayan kuşlar da vardır. Bunlar yıl boyunca aynı bölgede kalırlar. Orta Avrupa’da bazı kuşlar bu gruba girer; Saksağan, Büyük Baştankara ve Şahin gibi türler. Buna karşılık Kuzey Kutup bölgesindeki birçok su kuşu, kışı Avrupa’da geçirmek üzere buraya göç eder.

Unutmadan bir de göçmen kuşlardan en uzun soluklusu: Kıyı Çamurçulluğu

Yeni Zelanda Massey Üniversitesi araştırmacıları bu kuşun Alaska’dan Yeni Zelanda’ya hiç durmadan göç ettiğini tespit ettiler. Yani bu kuşlar gökyüzünde aralıksız tam 10500 km seyahat etmektedirler.

  Yara Bandı Nasıl İcat Edildi?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın