Botoks Enjeksiyonu Genç ve Canlı Bir Görünüm Sağlıyor

0
194
görüntülenme
Botoks Enjeksiyonu Genç ve Canlı Bir Görünüm Sağlıyor
Botoks Enjeksiyonu Genç ve Canlı Bir Görünüm Sağlıyor

Genç, canlı ve iyi görünen bir yüze sahip olmak günümüzde kadınlar için de erkekler için de çok önemlidir. Bu nedenle zaman içinde yaş almaya ya da farklı nedenlere bağlı olarak ciltte meydana gelen sarkmalar, kırışıklıklar ve cilt altındaki kasların geriye çekilmesi gibi durumlara çözüm aranmaya başlanmıştır. Bu tür sorunlara karşı üretilen kozmetik kökenli ürünler beklentiyi tam olarak karşılayamamaktadır. Popüler bir medikal estetik prosedür olan botoks bu noktada devreye girmektedir.

Botoks kozmetik olarak yüzdeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için kullanılır. Sonuçlar ise etkileyicidir ve uygulama yapılan kişilerde öz güven artışı sağlar. Botoks , büyük ölçüde inaktif ve toksin olmayan doğal ortamda bulunan bir organizma olan Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen bir nörotoksin olma özelliğine sahiptir. Enjeksiyon hızlı bir şekilde yapılabilir, iyileşme süresi gerektirmez ve yüz için diğer birçok kozmetik prosedür kadar karmaşık değildir. Botox enjeksiyonunu takiben kas zayıflar veya geçici olarak felç olur, sonra cilt pürüzsüzleşir ve kırışıklıklar giderildiğinden genç bir görünüme kavuşur.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks bölgeye lokal anestezik kremler sürülüp uyuşma sağlandıktan sonra çok ince uçlu iğnelerle enjeksiyon yapılarak gerçekleştirilen bir medikal estetik prosedürdür. Botoks enjeksiyonu uygulamanın kapsamına göre doğrudan derinin altında yer alan mimik kaslarına ya da dermis tabakasına yapılır. Etkisi genellikle 3-4 gün içinde başlayan botoksun tam olarak etki etmesi için ortalama 7-10 güne ihtiyaç vardır. Botoks enjeksiyonuyla elde edilen sonuçların kalıcılığı; kişinin anatomik özelliklerine, mimik kaslarını ne kadar yoğun kullandığına, uygulanan doza ve benzeri etkenlere göre 4-6 ay arasında değişebilir.

Botoks Nasıl Etki Eder?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak sarkan, üzerinde çizgiler ve kırışıklıklar oluşan cildin daha iyi bir görünüme kavuşturulması için botoks enjeksiyonundan yararlanılır. Botoks uygulama bölgesindeki sinirlerde geçici felç etkisi yaratır. Bu durum botoks maddesinin etkisinin giderek azalmasıyla birlikte eski haline döner. Ayrıca bu etki yalnızca botoks enjeksiyonunun yapıldığı bölge ile sınırlıdır.

Botoks Kimlere ve Hangi Bölgelere Uygulanır?

Kadınların ve erkeklerin yoğun ilgi gösterdiği bir prosedür olan botoks 18 yaşını doldurmuş olan kişilere uygulanabilir. Botoks yapılacak kişinin bulaşıcı hastalığı olmamalıdır.

Alın bölgesi, ağız köşesindeki parantez çizgileri, eller, dekolte bölgesi, burun kenarları, çiğneme kasları, dudak çevresi, kaşlar, göz altı ve kaz ayakları bölgesi, burun ucu ve mimik çizgileri botoks enjeksiyonunun sıklıkla uygulandığı bölgelerdir.

Botoks Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Botoks enjeksiyonu iyileşme süreci gerektirmeyen, pratik ve konforlu bir uygulamadır. Bununla birlikte en etkili sonuçların elde edilmesi için uygulamadan sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Botoks enjeksiyonundan sonra güneş ışınlarına, sauna ve hamam gibi ortamlarda sıcağa maruz kalmamak çok önemlidir. Aynı şekilde çok sıcak suyla duş alınmamalıdır. İlk 24 saat uygulama bölgesi ovuşturulmamalı ve darbe almamasına özen gösterilmelidir. Yüzüstü yatmaktan ve baş öne eğik şekilde uzun süre oturmaktan, morluk oluşma riskini artırabileceği ve botoks enjeksiyonunun sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebileceği için kaçınılmalıdır.

Lipoliz İnatçı Yağ Birikintilerine Karşı Etkili Bir Silahtır

Lipoliz, yüzde ve vücudun karın, kalça, üst kol ve diz çevresi gibi diğer bölgelerinde bulunan inatçı, küçük ve lokal yağ birikintilerinin giderilmesine yardımcı olur. Selülitin azaltılmasında da etkilidir.

Lipoliz, doğal lesitin bazlı bir maddenin (fosfatidilkolin veya kısaca PPC) doğrudan çıkarılacak yağlı dokuya enjekte edilmesini içerir. Lesitin türevi olan fosfatidilkolin hiçbir yan etki göstermez. Bilimsel çalışmalar, bir lesitin türevi kullanılarak yapılan lipolizin, adipositlerin (yağ hücrelerinin) yok edilmesinde ve selülitlerin giderilmesinde etkili olduğunu göstermiştir.

Lesitin etken maddesi hücre zarlarına kolayca nüfuz eder ve hücrelerin içine girer. Daha yüksek miktarlarda verilirse zarların yapısının yırtılmasına neden olur. Aktif madde yağ hücrelerinin içine girdikten sonra onların parçalanmasına yol açar. Daha sonra vücuttan atılmaları için lipitlerin (yağların) son metabolizmasının gerçekleştiği karaciğere taşınır.

Lipoliz, ağrısız ve genellikle anestezi gerektirmeyen hızlı ve non-invaziv bir yöntemdir. Enjeksiyon lipolizinin dozu kesinlikle doktor tarafından belirlenir. Enjeksiyon bölgesindeki cilt şişer, kızarır veya hafif ağrılı hale gelebilir. Ancak semptomlar birkaç gün sonra azalır.

Lipoliz tedavisi vücudunuzu pürüzsüzleştirir, cildi sıkı ve ipeksi hale getirir. İyi etkiler elde etmek için her 6 haftada bir 4-6 tedavi seansından geçmek gerekir. Etkiler 4-8 hafta sonra görülür. Hastaların tedavi sırasında ve özellikle birkaç gün sonrasında uygun bir diyete uymaları önemlidir.

Medikal estetik prosedürlerin başarısının ve hasta memnuniyetinin en üst düzeyde oluşabilmesinin temeli uygulamayı gerçekleştiren doktorun, tecrübesi ve alanındaki uzmanlığıdır. Hastaları ile prosedür öncesi ve sonrası açık bir iletişim kurmayı temel ilkesi olarak kabul eden Uzm. Dr. Şafak Göktaş hastaları ile yaptığı görüşmeler sonucunda beklentilerin ve ihtiyaçların en iyi şekilde anlaşılmasına odaklanmaktadır. Aynı zamanda hastanın uygulamalar ile ilgili beklentilerinin gerçekçi olmaması durumunda kendilerine en doğru yönlendirmeleri yapmakta ve en doğru çözümleri sunmaya dayalı bir hizmet anlayışı çerçevesinde hareket etmektedir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın