Bitcoin’lere Dair 5 Gerçek

0
334
görüntülenme
Bitcoin’lere Dair 5 Gerçek
Bitcoin’lere Dair 5 Gerçek

Finansal devrime giden yol da djitalden geçer. Merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmeyen; hükümetler, yasal düzenlemeler ve inansal kuruluşları aşan esneklikleriyle sekiz yıldır hayatlarımızda olan sanal para birimleri, 2017 yılında altın çağını yaşamaya başladı. Sunduğu kolaylıklar iştah kabartıyor; ancak riskleri de ürkütüyor.

  1. Gerçek finans dünyasında olduğu gibi sanal finans evreninde de arz ve talepler bir metanın değerini belirliyor. Örneğin, 2009 yılının Ocak ayında hayatımıza giren bitcoin’ler 2010 yılının Mart ayına dek neredeyse hiçbir gerçek değere sahip değildi. Geçtiğimiz Mart ayında ise bir bitcoin’in değeri, tarihinde ilk kez bir ons altınınkini geride bıraktı. Bugünse bu değer, 2 bin 400 – 2 bin 600 dolar bandı arasında seyrediyor.
  2. Bitcoin, en popüleri olsa da dijital para birimi endüstrisinin tek aktörü değil. 800’ü aşkın farklı para birimi mevcut bu evrende. Pazarın büyüklüğü ise 100 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu büyüklüğün 45 milyarlık payı Bitcoin’e ait ki bu oran Ford Motor ve Delta Air gibi şirketlerin piyasa değerinin epey üzerinde. Bitcoin kullanarak yapılan ticari işlemlerin yüzde 90’ı ise Çin’de gerçekleşiyor.
  3. Cambridge Üniversitesi’nin 4 Nisan 2017 tarihinde yayınladığı “Global Crypocurrency Benchmarking Study”nin bulgularına göre para birimi olarak genellikle bitcoin bulunduran dijital cüzdanların aktif tekil kullanıcı sayısı 2,9 milyonla 5,8 milyon arasında. Sanal para birimi pazarında tam zamanlı çalışan insan sayısının ise 2 bini aştığı düşünülüyor.
  4. Tüm dünyada 100 bini aşkın satıcı, ürünlerinin karşılığında Bitcoin kabul ediyor. Üniversite harçlarından seyahatlerinizdeki konaklama masralarına, cenaze töreni maliyetleri ve taksi ücretlerinden yat ve mücevher gibi premium metaların ödemesine kadar pek çok şeyi, sahip olduğunuz bitcoin’lerle karşılayabilirsiniz. Gündelik hayattan pek çok marka da trende ayak uyduruyor. Tek yapmanız gereken size uygun hizmeti sağlayan doğru markayı bulmak ve doğru ülkede bulunmak.
  5. Yatırımlarının kârlı geri dönüşleri pek çok insanı memnun etse de para birimi henüz emeklilik aşamasında. Hiç kimse bitcoin’lerin gelecekte global olarak kabul edileceği ya da kaybolup gideceği konusunda emin değil. Yasal düzenlemelerin yokluğu endişe verici bir faktör olmayı sürdürüyor. Bir başka tehditse güvenliğe yönelik zira U.S. Department of Homeland Security tarafından fonlanmış bir University of Tulsa araştırmasına göre, 2009 ve 2015 yılları arasında gerçekleştirilen tüm bitcoin işlemlerinin yüzde 33’ü dijital korsanlığa uğradı.
  Kripto Para Borsa Yazılımı
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın