Bitcoin Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı?

0
2027
görüntülenme
Bitcoin Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?
Bitcoin Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Dünya’nın ilk sanal veya kripto para birimidir. Bu günlerde kullanmış olduğumuz kağıt veya madeni paralardan en büyük farkı budur. Herhangi bir merkeze bağlı değildir. Yani kurum ve kuruluşlar tarafından kontrol edilemez. Tamamen hacme göre değer kazanır veya kaybeder. Bitcoinin altında güvenlik açısından üst düzey bir seviye olan blockchain teknolojisi yatmaktadır.

Nasıl Ortaya Çıktı?

2008 yılında ortaya çıkan Mortgage Krizi‘nin ardından insanların piyasaya olan güveni iyice azalmıştı, farkında olmasalarda bir çok kişi merkezsiz bir para birimi arayışı içindeydiler. İşte tam da bu süreçte Satoshi Nakamoto takma isimli bir kişi ilk kez bir merkeze bağlı olmayan sanal para birimi bitcoini yarattı.

18 Ağustos 2008’de ise bitcoin.org domaini anonymousspeech.com sitesi üzerinden tescil edildi. Bu site üzerinden tescil yapılarak, bitcoin.org’un gerçek sahiplerinin kim olduğu yine başarıyla gizlenmiş oldu. 31 Ekim 2008’de ise Satoshi Nakamoto, kripto para birimi olan Bitcoin sisteminin işleyişini açıklayan bir yayın yaptı. Burada kanıtlamaya çalıştığı en önemli şey: bir bitcoin’in aynı anda iki farklı yerde ya da art arda defalarca harcanamayacağı. Yani bildiğimiz anlamda para işleyişine sahip olacağını gösteriyor.

Sistem, daha da gelişmesi için 9 Kasım 2008’de açık kaynak kodlu olarak yayınlandı ve nihayet 3 Ocak 2009’da ilk sanal para birimi ‘bitcoin’ ‘üretildi’ ve 12 Ocak’ta ilk kez sanal para birimi olarak kullanıldı. Bitcoin için macera böylece başlamış oldu.

Bitcoin ve diğer altcoin fiyatlarını buradan takip edebilirsiniz.

  Dünyanın En Büyük Bankaları
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın