Bel Ağrılarında Sert Yatak Faydalı mıdır?

0
302
görüntülenme
Bel Ağrılarında Sert Yatak Faydalı mıdır?
Bel Ağrılarında Sert Yatak Faydalı mıdır?

Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yanlış yatak seçimi ise bel ağrılarına ve hatta bel fıtığına sebep olan en büyük etmenlerden biridir. Bu nedenle belde ağrı hissediliyorsa kullanılan yatak gözden geçirilmelidir. Peki, bel ağrılarını geçirmek için nasıl bir yatak tercih edilmelidir?

Bel Ağrılarında Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bel ağrıları için en uygun yatağın sert yataklar olduğu dilden dile dolaşan bir söylemdir. Hatta bu duruma inanarak bel ağrısını hafifletmek adına yerde yatanlar bile vardır. Fakat bel ağrılarını geçirmek için yapılacak yatak seçimi hafife alınmaması gereken ciddi bir konudur. Bel ağrısı yaşayan kişilerin yatak seçimi yaparken dikkat etmesi gereken en önemli etken tabi ki yatağın sertliğidir. Seçilen yatak çok sert olmamalıdır. Sert yataklar kişinin vücudunun yatağa değen kısımları üzerinde daha fazla baskıya sebep olmaktadır. Kişiler de gece boyunca oluşan baskı sonucunda uyku pozisyonunu değiştirdiklerinden bel ağrısı daha da artacaktır. Bu nedenle bel ağrısı yaşayan kişiler vücuduna baskı yapmayacak daha yumuşak yatakları tercih etmelilerdir. Sert yataklara nazaran yumuşak yataklar omurganın S yapısını korur ve vücudun kalça, omuz gibi bölümlerinde var olan baskıyı azaltır. Böylece bel ağrıları hafifletilmiş ve hatta bel fıtığı belirli oranda kontrol altına alınır.

Bel Fıtığı Hastaları İçin Lateks Yatak Uygun mudur?

Milyarca mikroskobik hafıza hücresi içeren lateks yataklar, moleküllerinin sahip olduğu hareket yeteneği sayesinde kişiye özel tepki gösteren açık hücreli ve akıllı yataklardır. Uzay teknolojisi ile üretilen lateks yataklar, basınç azaltıcı özelliğe sahiptir. Yatak, vücut ile temas ettiği anda ısı ve ağırlığa bağlı olarak hareketlenmeye başlar. Bu hareketlenme yatak tamamen vücudun şeklini alıncaya dek devam eder. Vücut üzerindeki basıncı azaltarak uyku anında kan dolaşımına yardımcı olur. Böylece vücutla bir bütün haline gelen lateks yatak, dönme hareketlerini azaltarak gece boyunca ağrısız ve verimli bir uyku deneyimi sunar. Bel ağrısı olan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir diğer yatak çeşidi ise su yatağıdır.

 

Paylaş

Bir Cevap Yazın