Sultan Sazlığı – Yay Gölü

0
1198
görüntülenme
Sultan Sazlığı - Yay Gölü
Sultan Sazlığı - Yay Gölü

Sultan Sazlığı, Kayseri ilinin sınırları içinde yer almaktadır. Bu sulak alan bataklık ve göllerden oluşan bir ekosistemdir. İçinde tatlı ve tuzlu suları barındırdığı için biyoçeşitlilik bakımından zengin bir yerdir. 301 kuş türünü barındıran bu sulak alan, aynı zamanda saz ve kamışlar bakımından da zengindir.

Sultan Sazlığı sulak alanında kurak ve sıcak geçen yaz döneminde sular çekilmekte, kışın su seviyesi yükselmektedir. 81 kuş türünün kuluçkaya yattığı bu alan flamingo, ördek ve angutlar için önemli bir yaşam alanıdır.

1976’da Devlet Su İşleri’nin (DSİ) başlatmış olduğu Develi Projesi, Sultan Sazlığı sulak alanı­ na büyük hasarlar vermiş, sulak alanı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır. Bataklıkları kurutma ve sulu tarım yapılabilecek alan oluşturma çalışmaları ile burayı besleyen Yeşilhisar, Dindarlı ve Yahyalı dereleri üzerinde barajların yapılması sulak alanın yok olmaya başlamasına neden olmuştur. Ayrıca yörede saz ve kamışların aşırı derecede kesilmesi ve aşırı avlanma kuş­ ların yaşam alanını daraltmıştır. Bu sulak alanı tehdit eden diğer bir tehlike ise tarım ilaçlarının burada birikmesidir.

  Dünyanın En Gizemli ve Derin Noktası: Mariana Çukuru
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın