Barselona, İspanya Gezi (Seyahat) Rehberi

0
816
görüntülenme
Barselona, İspanya Gezi (Seyahat) Rehberi
Barselona, İspanya Gezi (Seyahat) Rehberi

İspanya’nın Kuzey Doğusunda bulunan ve Katalonya özerk bölgesinin başkenti ve en büyük şehri olan Barselona, İspanya’nın ikinci büyük kentidir. 1.7 milyon nüfusu olan metropolitan bir şehirdir. Pırıl pırıl plajları kent içinde bile denize girilebilen berrak tertemiz denizi ve cana yakın halkı ile ülkenin gözde kentlerinden biridir. Yaşayan halk kendilerini İspanyol olarak görmeyen ve Katalan kültürünün etkisinde özgürlükçü ruhlu bir halk olarak görmektedir. Ünlü mimar Gaudi’nin şekerimsi evleri, tarihi sokakları, devasal oymalı binaları, heykelleri, mimari yapısının çeşitliliği ile ünlüdür. Kentte ılıman Akdeniz iklimi hakimdir.

Barselona Tarihi

Romalılar, Endürüs, Ememiler, Feneikeliler, Kartacalılar ve İspanyol İmparatorluğu’nda süregelmiş olan iki bin yıllık tarihinin eşsiz bir ürünü 18.yy sonunda İspanya’nın diğer bölgeleri ağır feodal koşullar altında yaşarken, Barselona ise köklü ticaret geleneği ve sermaye akışı sayesınde sanayileşme atılımlarına girmiş. Gelişmiş Fransız Devrimi’nin etkisiyle özgürlükçü, eşitlikçi, düşünce akımı yeşermiştir. Bu güzellikte olan eserlere şehri donatan mimarlar taş ustaları şehir bilinciyle zenginliklerine sahip çıkan Barcelona halkının da payı büyüktür.

İspanya’da Gezmeniz ve Görmeniz Gereken Yerler

La Rambla Caddesi’nden marina ya doğru inerken denize varmadan Kolomb heykeline varıyorsunuz. 60 metre yüksekliğindeki bu heykel Galeta Burgos tarafından yapılmıştır. Kristof Kolomb’un Amerika’ya birinci yolculuğundan sonra yanında 12 yerli ile geldiği noktalardan biri. Bu heykelin yakınlarından Gümrük Binası ve Denizcilik Müzesi bulunmaktadır. Heykeli arkanıza alıp Colon Caddesi’nden marina boyunca yürüyünce ise La Barceloneta plajına doğru gelmiş olursunuz. Plaj her daim canlı ve kalabalıktır. Burada dinlenip, bir şeyler içip, soluklanabilir, plajında yüzüp, bir şeyler atıştırabilirsiniz veya sahil boyu gezebilirsiniz.

Barselona ya gelipte sadece Barselona hakında değil genel olarak İspanya mimarisi hakında detaylı bilgi edinmek ve değişik tarzda 50 eyalete ait 117 farklı mimari yapısını görmek isterseniz Mont Juik tepesine çıkın ve girişi paralı olan Poble Espanyol’u, Passeig De Gracia üzerinde ünlü katalan mimar Antony Gaudi’nin Casa Batlló ve Casa Milà’sini yapımı halen devam etmekte olan ve bitmeyen kilise olarak ta adlandırılan şaheser eser Sagroda Familia’yı dönya mirasları listesinde olan ve kırık seramikleri kullanarak farklı bir tarzı yakaladığı Pare Guell’i 512 m yükseklikteki ve şehrin en güzel manzaralarından birini yakalayabileceğiniz Tibidabu tepesini mutlaka ziyaret edin.

  Avrupa'daki Vizesiz Ülkeler Listesi 2024

Diğer önemli meydanlardan bir olan ve Katalonya Meydanı sonra ikinci önemli merkez konumunda olan Plaça d’Espanya burada yer alan arena 1914’lerde dış zemini orijinal ve arap tarzı hakimdir. Katalonya bölgesinde boğa güreşleri yasaklandığı için dış zemini korunarak içi ise alışveriş merkezine çevirmişler. Tepesine asansör ile çıkıp güzel bir manzara izlemek mümkündür. Burada meydanda bulunan diğer önemli eser ise MNAC müzesi, Ulusal Katalan Sanat Müzesi ve tabii ki Barselona’ya gelipte ünlü stadını Camp Nou’ı görmeden dönülmez.

Paylaş

Bir Cevap Yazın