Azor Adaları

1
3948
görüntülenme
Azor Adaları
Azor Adaları

Azor Adaları Orta Atlantik’te bulunan volkanik takımadalar topluluğudur. Atlas Okyanusu’ndaki uzun yolda adeta bir duraklama noktası olan Azor Adaları, Avrupa’nın kıyılarından 1.609 km uzaktadır. Eskiden burası pek fazla bilinmezdi ama artık öyle değil. Şimdiler de burası hızla büyüyen bir turist cennetidir.

Portekiz, bu ıssız adaları 15. yüzyılın ortalarında sömürgeleştirmiştir. Nüfus o zamandan beri seyrek devam etmiştir. Şu anki nüfus 260.699’dur. At arabaları burada hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Trafik sıkışmaları, çoğunlukla tarımsal ortamdaki araçlardan çok serbest dolaşan hayvanlardan kaynaklanmaktadır.

Şehir Gezileri

Azor haritası
Başkent Ponta Delgada ile Azor haritası

Metropoliten gezginler, Azor’un başkenti Ponta Delgada‘yı tercih edebilir. 70.000 kadar insana ev sahipliği yapan Ponta Delgada, dünyanın en büyük ve en kalabalık adası olan São Miguel‘de bulunuyor. Ponta Delgada büyüleyici bir şehirdir. Adaları keşfeden insana adanmış bir meydan olan Gonçalo Velho Cabral Meydanı‘nda (Praça Gonçalo Velho) dolaşmayı ve Arnavut kaldırımlarında yürümeyi unutmayın.

Kentte birkaç tarihi kilise ve şapel bulunurken, Ponta Delgada’nın ana kilisesi olan Igreja Matriz de São Sebastião’nun kilisesini ziyaret etmeyin unutmayın. Bölgenin kiliselerinin çoğu dışarıdan birbirine benzer görünürken, Igreja Matriz de São Sebastião en güzel ve huzurlu iç mekanlardan birine sahiptir. Ayrıca korsanlara karşı şehri savunmak için inşa edilen 16. yy’dan kalmış São Bras Kalesi‘ni (Saint Blaise) ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Teatro Micaelense başka bir tarihsel ziyaret noktasıdır. John Wayne 1963’te buraya ziyarette bulunmuştur.

Azor Mutfağı

Zengin Azor Mutfağı
Zengin Azor Mutfağı

Azor mutfağı, ister maceracı ister yemek yemeyi çok seven biri olsun herkes için bir şeyler içerir. Yoğurt, tereyağı ve peynir gibi zengin süt ürünleri ile çok sık karşılacaksınız. Deniz ürünleri de adalarda çok yaygındır. Yerliler sıklıkla kurutulmuş balıkları yeniden su ile kurutup parçalayıp çeşitli yemeklere karıştırıyorlar.

  Dünyadaki Eşsiz Yerlerden Biri: Ta Prohm Tapınağı

Eşsiz bir Azor akşam yemeği için, Furnas‘daki Caldeiras yakınında bir delikte pişmiş olan Cozida‘yı denemeyi unutmayın.

Açık Hava Etkinlikleri

Lagoa do Fogo
Lagoa do Fogo, São Miguel’de yok olan bir yanardağın kalderasıdır

Şaşırtıcı yeni bir aktivite arayan biriyseniz, Azor tam size göre. Muhteşem manzaralar, dağlar, yanardağlar ve uçsuz bucaksız aktiviteler ile Azor Adaları gerçekten bir tatil cennetidir.

Su sevenler; yüzme, sörf, tüplü dalış, kayak, kano, balık tutma veya tekne turları yapabilir. São Miguel Adası’nın kuzeybatısında bulunan Mosteiros kasabası, küçük ama güzel, siyah kumlu bir kumsala sahiptir. Ponta da Ferraria‘daki doğal deniz kaplıcalarında yüzmeye bile gidebilirsiniz, ancak alana sadece araba ile gidebileceğinizi unutmayın. Bunlarında yanında golf oynamaya, binicilik yapmaya veya yamaç paraşütü gibi aktiviteler de sizi bekliyor. Muhteşem doğada zaman geçirebilmek için yürüyüşe çıkın; adalar üzerinde dağılmış 43 yürüyüş parkuru bulunmaktadır.

Adanın merkezinde, eski volkan Água de Pau Masif‘in içinde çarpıcı bir krater gölü olan Lagoa do Fogo‘nun nefes kesen manzaralarına tanık olabilirsiniz.

Furnas köyü, adaların volkanik faaliyetini yakından inceleyebilmek için en ideal yerdir.

Diğer Adaların Öne Çıkanları

Terceira kıyı şeridi
Terceira kıyı şeridi

Tarih meraklıları, Azor’un en kalabalık ikinci adası olan Terceira‘da, Angra do Heroismo şehrini keşfetmek isteyebilir. Angra tarihsel olarak önemli bir limandır. 19. yüzyıllarda Afrika ve Hint gemileri için bir durak olmuştur. Liman, yüzlerce yıldır Afrika, Asya, Amerika ve Avrupa’dan çok uzak kültürlerin karışması için bir sahne oluşturmuştur. 1983’te UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir.

Bazı maceraperestler Montanha do Pico’ya tırmanmak için Pico Adası’nda dururlar. Bu zirve, Azor’un en yüksek noktasıdır. Tırmanış için öğleden sonra iki veya üç saatlerini tercih edebilirsiniz. Muhteşem gün batımını seçtiğinizde çaba harcamaya değer olacaktır.

Ulaşım ve Konaklama

Oteller, pansiyonlar ve kamp gibi çeşitli aktiviteler için burada çok fazla konaklama yeri bulacaksınız. Resmi dil Portekizce iken, turizm endüstrisindeki çoğu insan yolcularla iletişim kurmak için İngilizce konuşmaktadır.

  Giresun’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Yerel havayolu şirketi SATA, adalar arasında servis sağlamakta olup haftalık feribot seferleri de yapmaktadır. Çoğu adada şehirleri birbirine bağlayan otobüs servisleri bulunur, ancak Azor’un muhteşem manzaralarını görmek istiyorsanız, bir araba kiralamanız gerekir. Çoğu adada araba kiralama hizmeti de mevcuttur.

 

İçerik Tablosu

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın