Dünyanın En Büyük Havalimanları

0
16
görüntülenme

Havalimanları yolcuların uçak ile seyahat edebilmeleri için çeşitli kontrollerin yapıldığı bekleme alanları olarak tanımlanabilmektedir. Dünyanın pek çok ülkesinden onlarca havalimanı bulunmakla birlikte en büyük havalimanı olma özelliğine sahip olan ve göze çarpan alanlar da yer alır. Yolcuların uzun süre geçirdikleri bu havalimanları en fazla yolcunun iniş yaptığı alanlar arasında da yer almakta ve bu nedenle günde birçok kişiyi ağırlamaktadır. Dünyanın en büyük havalimanları listesi oldukça kalabalık bir listeden oluşur.

Hartsfield – Jackson Atlanta Uluslararası Havaalanı

Amerika Birleşik Devletleri’nin içerisinde bulunan bu uluslararası havalimanı bir yıl içinde 100 milyondan fazla yolcuyu ağırlayarak dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğine sahiptir. Yüz ölçüm bakımından da bu havalimanı içerisinde birbirinden farklı vakit geçirme alanları bulunur. Dünyanın en kalabalık ülkesi olma özelliğine sahip olan Çin, aynı zamanda dünyanın en büyük havalimanlarından bir tanesine de ev sahipliği yapmaktadır. Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı bir sene içerisinde 94 milyon kişiyi ağırlayarak yine en büyük havalimanları içerisinde yer alır.

Dubai Uluslararası Havaalanı

Modern mimarisi ile bir çöle kurulmuş olan Dubai şehri yılda birçok kişiyi ağırlamakta ve bu nedenle de uçak yolculuğu tercih edilmektedir. Dubai Uluslararası Havalimanı şehrin gösterişli yapısını destekler şekilde inşa edilmiş olmakla beraber bir sene içerisinde 83 milyon kişiyi ağırlamaktadır. Ülkeye giriş yapan kişiler için havalimanından itibaren büyük bir gösteriş ve zenginlik gözler önüne gelir. Amerika Bileşik Devletleri’nde bulunan bir diğer havalimanı olarak Los Angeles Uluslararası Havalimanı da dünyanın en büyük alanlarından biri olarak sayılabilir.

Tokyo Haneda Havaalanı

Dünyanın en kalabalık şehri olma özelliğine sahip olan Tokyo, aynı zamanda havalimanı olarak da en büyük işletmelerden biri olarak gösterilebilir. Bir yıl içerisinde 80 milyon kişiyi ağırlayan Tokyo Haneda Havalimanı ülkeye giriş yapabilmenin en kısa yollarından biri olarak görülmektedir. Bununla beraber Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago eyaletinde bulunan O’Hare Uluslararası Havaalanı bir sene içerisinde 77 milyon kişiyi ağırlayarak dünyanın en büyük havalimanlarından bir tanesi olarak hizmet vermektedir. Havalimanlarının yıllık ağırlamış olduğu kişi sayısı büyüklüğünde büyük önem taşımaktadır.

  Hesaplı Seyahat Etmek İçin İpuçları

Londra Heathrow

Avrupa kıtasının en büyük şehri olma özelliğine sahip olan Londra, merkezinde bulunan havalimanı ile şehre kolay geçiş sağlayan nadir yerlerden bir tanesidir. Londra Heathow Havalimanı üzerinden şehre geçişin kolay olması ülkeyi ziyaret edecekler için bu havalimanının tercih edilmesini sağlar. Yıl içerisinde 75 milyon kişiyi ağırlamakta olan bu havalimanı yine dünyanın en büyük havalimanlarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Dünyanın ticaret merkezi olarak bilinen şehirlerinden bir tanesi olarak Hong Kong, Hong Kong Uluslararası Havaalanı ile yılda yaklaşık 70 milyon kişiyi şehir bazında ağırlamaktadır.

Şangay Pudong Uluslararası Havaalanı

Çin’in başkenti ve en kalabalık şehri olarak bilinen Şangay ve içerisinde bulunan Şangay Pudong Uluslararası Havalimanı dünyanın en hızlı gelişen havalimanları arasında yer alır. Sadece şehir olarak bile yıl içerisinde 65 milyon kişiyi ağırlamakta olan bu havalimanı üzerinden dünyanın bütün ülkelerine gidiş geliş yapabilmek mümkündür. Fransa ülkesinin en büyük havalimanı olma özelliğine sahip olan Paris Charles de Gaulle Havaalanı da yıllık 65 milyon kişilik ağırlaması ile Şangay üzerinden aynı değere sahiptir. Havalimanları dünyanın en çok misafir ağırlayan alanları olup içeriğinde bulanan hizmetler dolayısı ile uçağın rötar yapması ya da uçak kalkış saatine kadar olan bölümde yolcuların vakit geçirdiği alanlar olarak bilinir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın