Bodrum’un Birbirinden Güzel Köyleri

0
749
görüntülenme
Bodrum’un Birbirinden Güzel Köyleri
Bodrum’un Birbirinden Güzel Köyleri

Bodrum daha çok plajları ve gece hayatı ile öne çıkmasına rağmen son yıllarda Bodrum’un köyleri de bir hayli popüler olmaya başladı. İnsanların biraz daha doğada vakit geçirme isteğinden olsa gerek Bodrum’un şehir merkezinden uzak köyleri bir cazibe merkezi haline geldi. Bizler de Bodrum’da bulunan birbirinden güzel köyleri sizlere biraz anlatalım istedik. Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak isteyenlere birebir.

1- Bodrum Etrim Köyü:

Etrim Köyü, Bodrum’un en eski köylerinden biri. Buranın son yıllarda popüler olmasının sebebi köyün çok köklü bir kültüre ev sahipliği yapması. Bu köyde geleneksel halı dokumacılığı yapılıyor ve son yıllarda bu işe merak salmış insanlara ders bile verilir oldu. Etrim Köyü tabii ki sırf bu özelliği ile öne çıkmıyor. Üstelik bu köyde birbirinden güzel kahvaltıcılar var. Köy kahvaltısı yapmak isterseniz buradan daha uygun bir yer olduğunu düşünmüyoruz. Bu köy üstelik Bodrum jeep safari turlarının da uğrak noktalarından.

2- Bodrum Karakaya Köyü:

Gümüşlük bilindiği üzere Bodrum’un en popüler yerlerinden biri. Ama çoğu kişi Gümüşlük’te bulunan Karakaya Köyünü bilmez. Aslında köyün konumu gereği biraz ücra bir köşede bulunuyor burası. İnsanlar pek de haksız sayılmazlar burayı bilmeyerek. Köy zamanında korsan saldırılarından korunmak için yapıldığından iyi gizlenmiş diyebiliriz. Dağın tepesinde bulunan Karakaya Köyü doğa yürüyüşü yapmak için oldukça ideal bir rota içeriyor. Tepede sizi bekleyen Gümüşlük manzarası ise kesinlikle görülmeye değer.

3- Bodrum Gündoğan Köyü:

Bodrum’un Kuzeyinde bulunan Gündoğan Köyü, hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile gelenleri büyülüyor. Bölgede hem İslam hem de Hristiyan kültürünün izlerini taşıyan eserler görmek mümkün. Gündoğan’ın yakınında bulunan Cennet Koyu ise köyün en çok ziyaretçi çeken noktalarından biri.

Gündoğan tüm bunlarla birlkte çeşitli su sporları yapmak için de oldukça uygun bir konumda. Özellikle windsurf ve yelken gibi birçok aktivite yapılıyor. Bodrum su sporları merkezinde sizlere çeşitli bilgi ve ders verilebilir.

4- Bodrum Akyarlar Köyü:

Bodrum merkeze yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Akyarlar, Turgutreis ile Bodrum arasında kalıyor. Akyarlar, Bodrum’un en güzel denizine ve manzarasına sahip yeri desek abartmış olmayız. Denizin gün içinde yer değiştirmesi sayesinde oldukça berrak bir suya sahip. Akyarlar’ın tepe noktalarına çıktıkça karşılaşacağınız manzara ise sizi büyüleyecek. Üstelik yalnızca birkaç mil uzaklıktaki Kos Adası da görülebiliyor buradan.

5- Bodrum Mazı Köyü:

Geldik listemizdeki favori yere. Bodrum Mazı Köyü, Bodrum’a yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta ve Bodrum’un doğusunda bulunuyor. Kalabalıktan uzaklaşıp denizin ve sakinliğin tadını çıkarmak istiyorsanız kesinlikle buraya uğramalısınız. Kara yolu ile gidilebildiği gibi deniz yolu ile de buraya ulaşmak mümkün. Bodrum merkezden kalkan Bodrum tekne turu firmaları buraya da turlar düzenliyor.

Köyde çok fazla bir şey yok aslında. Çok az restoran ve cafe, çok az otel bulunuyor. Ama burayı güzel yapan da bu zaten biraz. Daha salaş yerler hepsi. Hatta vaktiniz varsa yakınlarda bulunan Çökerme Köyüne bile uğrayabilirsiniz.

Evet, Bodrum’daki en güzel köyler bu şekilde. Alternatif bir tatil düşünüyorsanız kesinlikle bu köylerden bazılarını ziyaret etmelisiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın