Ampulün Parlaklığı Nelere Bağlı Olarak Değişir?

0
5213
görüntülenme
Ampulün Parlaklığı Nelere Bağlı Olarak Değişir?
Ampulün Parlaklığı Nelere Bağlı Olarak Değişir?

Ampuller yaşam alanlarımızı aydınlatmak için kullandığımız elektrik devrelerinde yer alan teknolojik ürünlerdir. Ampulün parlaklığı nelere bağlıdır denildiği zaman karşımıza birçok faktör çıkmaktadır. Ampulün parlaklığı nelere bağlı olarak değişir sorusu üzerine araştırma yaptığımızda bir ampulün parlaklığının elektrik devresinden geçen akımı ile alakalı olduğunu görmüş bulunmaktayız. Elektrik devresinde yer alan akımı artırmak için sistemde yer alan voltajın arttırılması gerekmektedir. Voltaj arttırıldığında ampulün parlaklığı artarken voltaj düşürüldüğünde ampulün parlaklığı düşmektedir. Parlaklık ile ilgili değişimler yapmak için bu nedenden dolayı voltaj üzerinde durulması gerekmektedir. Voltaj artırmak ya da azaltmak için nelerin yapılması gerektiğini maddeler halinde makalemizin devamından öğrenebilirsiniz.

  • Kurulmuş olan elektrik devresi pil ile çalışıyorsa devrede yer alan pil sayısı artırılabilir.
  • Elektrik devresinde yer alan ampul sayısı azaltılarak sistem içerisinde kalan ampullerin parlaklığı arttırılabilir.
  • Ampuller içerisinde yer alan direncin ısınması ile etrafa ışık yaymaktadır. Ampul içerisinde bulunan direncin değiştirilmesi ile ampul parlaklığı da artırılabilir.

Buradan yola çıktığımızda tel direncin ampul parlaklığı üzerinde etkisinin yüksek olduğu görülmektedir. Ampullerin içerisinde yer alan direnç telinin formunda değişiklikler yaparak yani direnç tellerini uzatarak kısaltarak ya da kesit alanını değiştirerek elektrik devresinde yer alan ampullerin daha fazla parlaması sağlanabilir. Kabloların boylarını kısaltarak ampul parlaklığını artırmak da mümkündür.

  Vitaminlerin Faydaları Nelerdir?
Paylaş

Bir Cevap Yazın