Altın, Fed Sonrası Geriledi Ancak Gücünü Koruyor

0
186
görüntülenme
Altın, Fed Sonrası Geriledi Ancak Gücünü Koruyor
Altın, Fed Sonrası Geriledi Ancak Gücünü Koruyor

Fed iki günlük toplantıdan sonra dün para politikası kararını açıkladı ve faizleri 25 baz puan artırdı. Açıklama sonrasında dolar endeksi 97 seviyesinin üzerine sıçrarken ons altın faiz kararı öncesinde 1.257 dolar seviyesini gördükten sonra 1.241 dolara kadar geriledi. Federal Rezerv bir yandan 2019 büyüme tahminlerini aşağı yönlü düzeltirken diğer taraftan gelecek yıla dair faiz görünümünü üçten ikiye düşürdü. Piyasalarda ise güvercin Fed beklentileri karşılanmadı.

Federal Rezerv bu sene beklentilere paralel bir şekilde dördüncü defa faiz artışına giderek fonlama maliyeti aralığını %2,25 – %2,50’ye çekti. Eylül ayındaki görünümde üç faiz artışı beklediğini belirten Fed’in Aralık ayında yayınladığı yeni görünümde iki faiz artışı öngörüldüğü belirtildi. Öte yandan uzun dönemde “nötr” -ekonomiyi ne hızlandıran ne de yavaşlatan- faiz seviyesi Eylül’deki %3’ten %2,8’e çekildi. 2018 ve 2019’a dair büyüme tahminleri düştü ve sırasıyla %3 ve %2,3 olarak açıklandı. Fed Başkanı Powell ise açıklamasında faizlerin “nötr” seviyenin alt sınırında olduğunu belirtti.

Yayınlanan bildiride Fed son zamanlarda finansal piyasalardaki oynaklığa da dikkat çekti ve açıklamada “küresel ekonomik ve finansal gelişmeler izlenmeye ve bunların ekonomik görünüme olan etkileri değerlendirilmeye devam edilecek,” ifadesi kullanıldı. İstihdam piyasasının güçlendiğine dikkat çeken Fed, ekonomik aktivitenin yükseldiğini, işsizliğin düşük kalmaya devam ettiğini ve hanehalkı harcamalarının güçlü bir şekilde arttığını belirtti.

Faiz kararı sonrasında ise Fed Başkanı Jerome Powell açıklamalarda bulundu ve basının sorularını yanıtladı. Powell 2019 faiz görünümünün üçten ikiye düşürülmesiyle birlikte bilançodaki küçültmenin devam edeceğini belirtti. Siyasi değerlendirmelerin hiçbir şekilde kararları etkilemediğini söyleyen Powell, “Kararlarımızı objektif bir şekilde sadece en iyi veri ve analizlere dayanarak vermeye devam edeceğiz,” diye konuştu.

Powell piyasalardaki oynaklığa dikkat çekse de sadece tek bir piyasaya değil genel finansal koşullara bakıldığını ve finansal piyasalarda yaşanacak olan uzun süreli değişikliklerin daha önemli olduğunu belirterek, “Bir miktar oynaklık, ekonomiyi muhtemelen etkilemez,” diye konuştu.

  Eticaret Nedir? Hangi Aşamalar Bulunur?

Powell’ın konuşması sonrasında Amerikan piyasalarında satışlar görüldü. Dow %1,49 düşüş gösterirken S&P 500 endeksinde %1,54 kayıp yaşandı. Nasdaq ise günü %2,29 düşüşle kapattı.

Bazı analistler Fed kararının güvercin olmasına rağmen söylemin ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının şahin olduğunu düşünüyor. Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, resesyon riski nedeniyle 2019’da yalnızca bir faiz artışı beklenirken faiz artışı tahmininin üçten ikiye düşürülmesinin ve faiz artışına devam edileceğinin yinelenmesinin piyasalarda düşüşe neden olduğunu belirtti. Basın toplantısındaki açıklamalara değinen Cömert, Powell’ın önceki başkanlar kadar piyasa dostu olmadığını söyledi.

Altın ise dünkü karar öncesinde dolar endeksindeki düşüşle birlikte 1.257 doları gördü. Daha sonra faiz kararı ve Powell’ın açıklamalarıyla yükselen dolar endeksi sonrası 1.241 dolar seviyesine kadar gerileyen altın fiyatları bugün 12:30 itibariyle 1.253,40 dolardan işlem görüyor.

Fed Başkanı açıklaması sonrası baskılanan doların bugün gücünü nispeten korumasına değinen GoldSilver Central Direktörü Brian Lan Reuters’daki açıklamasında, “Fed’in faiz artışlarına devam edeceğini ancak bunda daha sabırlı davranacağını belirttiğini,” söyleyerek, “Genel görüş faiz artışlarının yavaşlayacağı şeklinde. Bu yüzden altının gücünü koruduğunu görüyoruz,” diye konuştu.

Ekonomi ve finansla ilgili daha fazla içerik için bu kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın