Okyanus Suyunu İçme Suyuna Çevirebilir miyiz?

0
1486
görüntülenme
Hamburg, Almanya'da bir tuzdan arındırma tesisi.
Hamburg, Almanya'da bir tuzdan arındırma tesisi.

Tuzlu suyun içme suyuna dönüştürülmesi, tuzdan arındırma denen bir süreçle mümkündür ama bu işlem çok pahalıdır.

Su, dünyadaki en değerli ögelerden biridir. Suya güvenli ve yeterli erişime sahip olmak genel sağlığı geliştirir ve ekonomik kalkınmayı sağlar. Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan, iklim değişikliği, kentleşme ve hızla artan insan nüfusu nedeniyle temiz içme suyuna erişmekte sıkıntı yaşama ile karşı karşıyadır.

Dünyanın yaklaşık dörtte 3’ü sularla kaplı olmasına rağmen neden su konusunda sıkıntı yaşama ihtimalimiz var? Bunun nedeni, dünyanın su kaynağının çoğunun tuzlu sudan oluşan denizlerde ve okyanuslarda bulunmasıdır. Okyanustaki tuz konsantrasyonu insan vücudunun işleyişi için çok yüksektir. İnsanlar deniz suyunu içerse, böbrekler aşırı miktarda idrar üreterek tuzu atmaya zorlanırdı. Vücuttan tüketilen suya oranla daha fazla idrar tahliye edilecek, bu da su kaybına ve ölüme neden olacaktır. İnsanların deniz suyunu tüketebilmeleri için öncelikle tuzdan arındırılması gerekir.

Tuzdan arındırma nedir?

Tuzdan arındırma, tuzlu suyun tatlı suya dönüştürülmesi işlemidir. Bu su arıtma yöntemi, gemilerde mürettebatları tarafından gemide içme suyu üretmek için antik çağlardan beri uygulanmaktadır. Bugün dünyada 18.000’den fazla tuzdan arındırma tesisi çalışır durumdadır.

Okyanustan İçme Suyu Üretme

Tuzdan arındırma, dünyanın tatlı su kıtlığı sorununun mükemmel bir çözümü gibi görünüyor. Aslında, yaklaşık 23 milyar galon temiz içme suyu, her yıl yaklaşık 300 milyon kişiye su yetiştirecek tuzdan arındırma teknikleriyle üretilmektedir. Kuveyt, halihazırda tüm su ihtiyacını tuzsuz su ile karşılamaktadır. BM’ye göre, dünya nüfusunun %1’inin su ihtiyacı, tuzdan arındırılmış suya bağlıdır.

Bununla birlikte, dünyadaki tuz arındırma projelerinin maliyeti oldukça yüksektir. Yüksek maliyetin nedeni, kullanılan metoda bağlı olarak, tuzsuzlaştırılmış su üretmek için gereken enerjiden kaynaklanmaktadır. Tuzsuz suyun maliyetini artıran diğer faktörler de şunlardır: yer, tesis türü, iş gücü ve konsantre atığı (tuzdan arındırma sonrası tuzdan arındırılmış mineraller).

  Su Kaynaklarının Kullanımının Çevresel Sonuçları

İçerik Tablosu

1 Yorum

Bir Cevap Yazın