Afrika Aslında Birçok Dünya Haritasında Göründüğünden Daha Büyük!

0
320
görüntülenme
Afrika Aslında Birçok Dünya Haritasında Göründüğünden Daha Büyük!
Afrika Aslında Birçok Dünya Haritasında Göründüğünden Daha Büyük!

Grafiker Kai Krause, ‘’The True Size of Africa’’ (Afrika’nın Gerçek Ölçüsü) adlı haritasıyla karışıklığa sebep olmuştu.

Haritasında diğer ülkelerin taslak çizimlerini Afrika kıtasının içine sıkıştırılmış halde sergileyen Krause, amacının yaygın yanlış haritalandırma yöntemlerine dikkat çekmek olduğunu söylüyor. Özellikle her yerde bulunan Mercator gösterimlerinin ülkelerin göreceli ölçülerini saptırdığının altını çiziyor.

Bir alan yatay düzlemde bozukluklar olmadan gösterilemiyor: Yani her harita gösterimi belli bir oranda bozulma barındırıyor. Bazı projeksiyonlar, alanları oldukları gibi yansıtırken, uzaklıkları veya ölçüleri kaydırabiliyor.

Gerardus Mercator’un, 1569’da yayınlanan gösterimi zamanında denizciler için oldukça kullanışlı olmasına rağmen şekilleri ve geniş kara kütlelerinin biçimini saptırıyordu. Özellikle kutuplara yaklaştıkça bu bozulmalar daha da kötüleşiyor ve Afrika 14 kez daha büyük olmasına rağmen Grönland’la aynı büyüklükte görünüyordu.

Elbette bu durum 16. yüzyıl denizcileri için çok büyük bir problem değildi. Merkatör projeksiyonu günümüzde de popülerliğini koruyor.

Fakat Krause’ın haritası, Merkatör projeksiyonundan alınmış ülkelerin formlarını kullanarak Afrika’nın taslağını, şeklini değiştirmeden, büyüterek alanı olduğu haliyle yansıtıyor. Elde edilen tablo ise içerisinde barındırdığı ülkelerle oldukça ilginç görünüyor!

  Dünya'nın En Derin Okyanusu: Pasifik Okyanusu
Paylaş

Bir Cevap Yazın