Dünyanın Eşsiz Zift Gölleri

0
692
görüntülenme
Dünyanın Eşsiz Zift Gölleri
Dünyanın Eşsiz Zift Gölleri

1Pitch Gölü

Pitch Gölü, dünyanın en büyük doğal zift yatağıdır. Trinidad ve Tobago ada ülkesindeki La Brea kasabasında bulunan göl, yaklaşık 10 milyon ton asfalt taşımaktadır ve yaklaşık 76 metre derinliğindedir. Pitch Gölü, hem bakteri hem de arkea kolonilerden oluşan benzersiz bir mikrobiyal çeşitliliğe sahiptir. Gölde birçok yeni mikrop türü keşfedilmiş ve  yeni mantar türleri bulunmuştur. Gölün, iki fayın kesişme noktasında var olduğuna inanılmakta ve alttaki petrolün yüzeye sızdığı düşünülmektedir. Uçucu ve daha hafif bileşikler buharlaştığı için geriye zift kalmıştır. Bugün, Pitch Gölü popüler bir turizm merkezidir ve gölün tarihini sergileyen küçük bir müze inşa edilmiştir. Zift madenciliği de bölgede önemli bir ekonomik faaliyettir.

2La Brea Katran Çukurları

La Brea Katran Çukurları, Los Angeles’ta bulunan bir grup katran çukurlarıdır. Çukurlar, 1924’te oluşturulan Hancock Park’ının temel özelliğidir. Katran çukurlarını oluşturan petrol, yakındaki Tuz Gölü Petrol Sahası’ndan 6. Cadde Fayı üzerinden yüzeye sızmaktadır. Sızan yağ, Hancock Park’ının çeşitli yerlerinde havuzlar oluşturmuş ve petrolün daha uçucu bileşenleri buharlaştıktan sonra zifte dönüşmüştür. La Brea Katran Çukurlarının ilginç bir özelliği de, ziftte hapsolmuş tarih öncesi türlerden fosillerin bulunmasıdır. Yüzyıllar boyunca, bu hayvanların kemikleri katran içinde korunmuştur.

3Bermudez Gölü

Guanoco Gölü olarak da bilinen Bermudez Gölü, Venezuela’daki Estado Sucre’de bulunan büyük bir zift gölüdür. Yaklaşık 445 metrekarelik bir alanı kaplamakta olup, alan bazında Pitch Gölü’nden daha büyük ancak hacim olarak daha küçüktür. Bermudez Gölü’nün derinliği 1.5 metre ile 2 metre arasında değişmektedir. Gölden gelen zift uzun süredir yerli halk tarafından kullanılmaktadır, örneğin Warao halkı onu su geçirmez kanolar için kullanmıştır.

4McKittrick Katran Çukurları

McKittrick Katran Çukurları, Kern Country, Kaliforniya, ABD’de bulunan bir dizi doğal zift gölüdür. Katran çukurlarının varlığı uzun zamandır yerli halk tarafından bilinmekte ve zift yerel halk tarafından ticaret, dekorasyon ve su yalıtımı için kullanılmaktadır. Bölgedeki ticari zift madenciliği 1860’larda başlamıştır. Katran çukurları, Pleistosen Çağı’ndan yüzlerce hayvanın kemiklerini korudukları için önemli paleontolojik bilgiler sağlamıştır.

  Dünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

5Carpinteria Katran Çukurları

Carpinteria Katran Çukurları, Santa Barbara County, Kaliforniya, ABD’nin güney kesiminde bulunan bir dizi zift gölüdür. Zift gölleri, Tar Pits Park adlı özel bir parkın parçasıdır. Katran çukurlarının tamamı doğrudan sahilde yer alır ve Carpinteria Offshore Petrol Sahası’ndan gelen petrol tarafından oluşmuştur. Zift, Avrupalıların gelmesinden çok önce yerli halk tarafından, özellikle teknelerini su geçirmez hale getirmek için bir dolgu macunu olarak kullanılmıştır.

İçerik Tablosu

Paylaş

Bir Cevap Yazın