Yurtdışında yaşama imkanı için Türkiye vatandaşlarına özel bir imkan: Ankara Anlaşması Vizesi

0
370
görüntülenme
Ankara Anlaşması Vizesi
Ankara Anlaşması Vizesi

Son zamanlarda yurtdışında yaşamak oldukça popüler bir hal aldı. Türkiye’de yaşayan pek çok insanın öncelikleri arasında yer alan bu durum yurtdışı işlemlerindeki prosedürlerin çok fazla olması nedeniyle biraz göz korkutuyor. Ancak doğru ülke tercihi ve doğru vize çeşidi ile bunlardan bu kadar fazla korkmaya gerek olmadığını bilmekte de fayda var.

Özellikle yurtdışında yaşamak isteyenlerin birincil tercihleri arasında Avrupa ülkeleri bulunuyor. Bunlarında başında da elbette dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan İngiltere geliyor. Bugün sizlere İngiltere’de yaşamak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanınmış bir ayrıcalık olan Ankara Anlaşması Vizesi hakkında bilgi vereceğiz.

Ankara Anlaşması Vizesi nedir?

Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere tarafından Türkiye vatandaşlarına özel olarak sunulan bir vize türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere bu vize, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 1963 yılında imzalanmış olan Ankara Anlaşması’na dayanmaktadır.

1963 yılında imzalanan bu anlaşma ile Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş süreci resmen başlamış oldu. Ankara Anlaşması, o dönem adı Avrupa Ekonomik Topluluğu olan Avrupa Birliği’nin 3 üye ülkesi ve Türkiye arasında imzalandı. Anlaşmaya göre; Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik süreci içerisinde Türkiye Cumhuriyeti ve vatandaşlarına bazı kolaylıklar sağlaması vaat edilmişti.

Bu kolaylıklardan biri de vize kolaylığıydı. Avrupa Birliği’nin kendi iç yasal düzenlemelerine göre Avrupa Birliği’ne üye olan ve sonradan olacak olan ülkelerin tamamının daha önce birlik üye ülkeleri tarafından imzalanan anlaşmaları tanıması gerekiyordu. Bu hüküm gereği; 1971 yılında Avrupa Birliği’ne giren İngiltere, Ankara Anlaşması şartlarını uygulamak zorundaydı.

Bu anlaşmada yer alan vize kolaylık hükmü gereği İngiltere, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ayrı bir vize türünü Türkiye vatandaşlarının hukuki mücadelesi sonucu ortaya koydu. Bu özel vize türünün adı Ankara Antlaşması Vizesi olarak belirlendi.

Ankara Anlaşması Vizesi şartları nelerdir?

İngiltere’de yaşam kapısı açan Ankara Anlaşması Vizesi’nin en önemli şartı; bu vizeden yararlanacak kişinin İngiltere’de bir iş kurmak zorunda olmasıdır.

Bu işin herhangi bir özel sektörü yoktur. İstenilen her alanda istenen ölçekte bir iş kurulması vizeden yararlanmak için yeterli olmaktadır.

Ankara Anlaşması Vizesi almak isteyen kişilerin bu şarttan dolayı diğer klasik vizelere ilişkin evraklara ek olarak İngiltere’de kuracakları işe ilişkin bir iş planını da dosyalarına koymaları gerekmektedir.

Bu iş planında İngiltere’de yapılacak iş ile ilgili detaylı bilgilere yer verilmesi şarttır. Hatta İngiltere makamlarının gerekli gördükleri bazı başvurular için ekstra mülakat yaptıkları da bilinen bir gerçektir.

Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu kabul olan başvurucuların bu vizeden ilk yararlanma süreleri 1 yıldır. Bu ilk 1 yıl, başvurucuların İngiltere’deki değerlendirilme süreleri olarak görülebilir. İlk 1 yılın sonunda vize sahibinin yaptığı işte bir eksiği olup olmadığına bakılarak vize uzatma başvurusunun kabul edilip edilmeyeceği belirlenir. İlk 1 yılın ardından vize uzatma başvurusu kabul edilenlere 3 yıl daha vize verilir. Daha sonraki vize uzatma başvuruları ise 3 yılda bir değerlendirilmektedir.

Ankara Anlaşması Vizesi ile toplamda 5 yıl İngiltere’de kalan kişiler, İngiltere’de süresiz oturum için başvurma hakkına sahip olurlar. Söz konusu vize ile toplamda 6 yıl İngiltere’de kalan vatandaşların ise İngiltere vatandaşlığı için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaları söz konusudur.

Bu denli büyük avantajlara sahip olan ve uzun vadede İngiltere vatandaşlığı alma gibi bir ayrıcalık sunan Ankara Anlaşması Vizesi, vize başvurucuları için başvuru aşamalarının şansa bırakılmaması gereken bir vize türüdür. Bu noktada vize için başvuruda bulunacakların özellikle İngiltere iş kanunlarını da bilmeyi gerektiren iş planı hazırlama gibi zorlu bir süreçle karşı karşıya kalacaklarını belirtmek gerekir.

Ankara Anlaşması Vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin bu başvurularını hayatlarındaki bir dönüm noktası olarak görecekleri açıktır. Böylesi hayati bir başvuruyu yaparken işini şansa bırakmayanlar için Abroad Advisor her zaman yanınızda olacak. Abroad Advisor’ın sadece bu alanda hizmet veren bir şirket olduğu da göz önünde bulundurulduğunda Ankara Anlaşması Vizesi gibi çok özel bir vizeyi almanızı sağlayarak hayatınızı değiştireceğine emin olabilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın