Yurt Dışında Hayatınızı Kurtarabilecek 7 Uygulama

0
318
görüntülenme
Yurt Dışında Hayatınızı Kurtarabilecek 7 Uygulama
Yurt Dışında Hayatınızı Kurtarabilecek 7 Uygulama

Mobil uygulamalar hayatımızın bir parçası haline geldi. Özellikle seyahat için kullanılan uygulamalar başka ülkelerde deyim yerindeyse hayatımızı kurtarır oldu.

Bugün ele alacağımız uygulamalar hem oldukça kullanışlı hem hafızanızda az bir yer kaplıyor, bazıları offline olarak da kullanılabiliyor bir de cebinizde para kalmasını sağlıyor.

Couchsurfing

Couchsurfing bedavaya konaklamanızı sağlayacak bir uygulamadır. Uygulamayı ücretsiz olarak indirerek gideceğiniz ülkelerdeki ev sahiplerini araştırarak onlara ulaşabilirsiniz.

Genellikle öğrenciler tarafından kullanılan bu uygulama sayesinde yeni arkadaşlıklar edinirken otellere tonlarca para ödemeden dünyaya keşfedebilirsiniz.

Couchsurfing uygulamasındaki gitmeden önce kendinizi tanıtmanız neler yaptığınızı nasıl biri olduğunuzu açıklamanız gerekiyor ki size güvenebilsinler. Aynı zamanda siz de evinizi misafirlere açabilirsiniz.

Bu tarz ev paylaşımının bir diğer güzel yanı ise yabancı dil pratiği yapabilmenizdir.

AirBnb

AirBnb son yıllarda oldukça popüler. Pahalı otellerin yerine evini günlük uygun fiyatlara kiraya veren ev sahiplerine ulaşabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde gideceğiniz ülkedeki en ünlü aktiviteleri en ünlü restoranları keşfedebilirsiniz.

AirBnb Amerika Birleşik Devletleri kuruluşlu bir firma fakat dünyanın her yerinde bu uygulama oldukça popüler bu yüzden gideceğiniz ülkede mutlaka bir host, ev ya da otel bulabilirsiniz.

SkySkinner

Ucuza uçak bileti bulmayı kim istemez. Başlangıçta bu fikir ile ortaya çıkan firma son zamanlarda kiralık araç, otel, diğer ucuza ulaşım biletlerini bulmanızı sağlıyor.

Skyskinner uygulamasını yükledikten sonra apmanız gereken tek şey tarihleri ve rotayı belirlemek. Eğer şanslıysanız 10, 20 Euro’ya kadar düşen uçak biletleri bulabilirsiniz.

XE Currency

XE Currency para birimi dönüştürme uygulamasıdır. Başlangıçta çok da yararlı gibi görünmese de kısa sürede çok ülke gezmez isteyenler için son derece kullanışlıdır.

Para birimleri anlık olarak güncellendiğinden doğruluğuna emin olabilirsiniz. Sadece 7,81Mb dosya boyutuna sahip olması da avantajlarından biri.

Google Translate

Yurt dışına çıktığınızda tercümeye mutlaka ihtiyacınız oluyor. Google Translate’in bu noktada size oldukça yardımı dokunacak. Eğer yurt dışı internet paketiniz yoksa yola çıkmadan önce uygulamayı indirip dil paketlerini yükleyin.

Google Translate uygulamasını görsel arama şeklinde de kullanabilirsiniz. Ukrayna, Bulgaristan gibi Latin alfabesi kullanmayan ülkelerde çeviri yapmak oldukça güçtür. Anlamını öğrenmek istediğiniz tabelanın veya herhangi bir yazının fotoğrafını çekip ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

Google Translate birçok konuda kullanışlı olsa da resmi evrakların ve önemli belgelerin tercümesinde kullanılamamakta bu yüzden İngilizce de dahil olmak üzere Fransızca, İtalyanca gibi onlarca dilde Boğaziçi Tercüme gibi profesyonel tercüme firmalarını tercih edebilirsiniz.

BlaBla Car

Blabla Car bir yolculuk paylaşım uygulamasıdır. Çoğu ülkede milyonlarca insanın kullandığı bu uygulama ile uygun fiyata araçla seyahat edebilirsiniz. Fakat önceden randevu talebinde bulunup sürücü ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Aynı zamda siz de yolcuklarınızı bu şekilde gezginler ile paylaşıp yakıt masrafından kurtulabilirsiniz.

Uber

Ülkemizde çalkantılı bir uygulama olan Uber yurt dışında rahatlıkla kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Yolculuğunuzu ister kart ister nakit şeklinde ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda fazla para ödemediğinizden de emin olursunuz.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın