Wi-Max ve LTE Nedir, Ne İşe Yarar?

0
52
görüntülenme
Wi-Max ve LTE Nedir, Ne İşe Yarar?
Wi-Max ve LTE Nedir, Ne İşe Yarar?

Servis sağlayıcılar/operatörler 4G teknolojisine geçiş öncesinde Wi-Max ve LTE adı verilen iki teknoloji standardı üzerinde karar vermek durumunda kalmaktadır.

LTE teknolojisi, 100 Mbps indirme (download) hızı ve 50 Mbps yükleme (upload) hızına sahiptir. Bu teknoloji GSM ve CDMA’daki (cep telefonu ağları) açıklıkları gidererek endüstriyi bölmektedir, çünkü mobil sistemlerde yüksek bant genişliği gerektiren uygulamaların gerçek zamanlı etkileşiminde düşük bekleme süresi sunması beklenmektedir. Vodafone, Orange, TMobile, NTT DoCoMo, China Mobile ve Telecom Italia, Ericsson, Nortel, Alcatel-Lucent, Nokia Siemens ve LG Electronics gibi birçok servis operatörü ve telekomünikasyon şirketi, 3GPP LTE adı verilen Telekom standardının üyesidir. 3GPP LTE aracılığı ile günümüz 4G teknoloji standartları mobil iletişim teknolojilerinde sağlanmaktadır.

Wi-Max teknolojisi IEEE 802.16 standardına dayalı, uzak mesafelerde iletişimi destekleyen, özellikle telefon şirketlerinin kablolama hizmeti veremediği kırsal bölgelere uygun, kablosuz geniş bant ağ teknolojisidir (Jacob ve Issac, 2008). Bu teknoloji “eve fiber” adı verilen FTTH (Fiber To The Home) teknolojisini desteklemektedir. Geniş bant internet erişimi ve IPTV desteği bulunmaktadır. Servis kalitesi (Quality of Service, QoS) gereksinimlerini karşılaması, güvenlik ve güvenirlik mekanizması ve VoIP desteği ile telefon şirketleri ile yarışmaktadır.

  Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Uygulamalar
Paylaş

Bir Cevap Yazın