Uyku Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
1160
görüntülenme
Uyku Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Uyku Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku bozukluğu çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Bu rahatsızlıktan kurtulmak için durumu teşhis etmek ve tedavi etmek gereklidir. Uykunun insanlar için önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Uyku, kalbi sağlıklı tutmaya yardımcı olur, stresi azaltır ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı olur. Her gün en az 6-7 saat uyumamız gerekir. Bununla birlikte, bazı insanlar yeterli miktarda uyumada güçlük çekerler. Çok kısa veya çok uzun süre uyurlar. Bu durum uyku bozukluğu olarak bilinir ve çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Uyku Bozukluğunun Nedenleri

Modern yaşam tarzı nedeniyle stres, insan hayatının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Stres, insanlardaki uyku bozukluklarının bir numaralı nedenidir. Artan anksiyete ve stres, insanların her gün uykuya dalmasında güçlük çekmesine yol açar. Stres ve kaygı ile birlikte, korku, depresyon veya herhangi bir hastalık da uyku bozukluklarına neden olabilir.

Kahve, gazlı içecekler gibi kafein içeren ürünlerin tüketilmesi de uyku bozukluğuna neden olur.

Uyku Bozukluğunun Belirtileri

Uygun tedaviye almak için uyku bozukluğunu tespit etmek önemlidir. Uyku bozukluğu yalnızca bir veya iki durumda bulunur, endişelenilecek bir şey yoktur. Öte yandan sık görülüyorsa, mutlaka müdahale etmek için profesyonel yardım alınmalıdır.

Ağrı veya hastalıkla ilgili uyku düzeni bozukluğu, altta yatan hastalığın kendisine uygun tıbbi yardımla tedavi edilebilir. Diğer uyku bozuklukları da ilaçlar ve terapi yardımıyla tedavi edilebilir. Bağımlılık yapabilecek ve çeşitli yan etkilere neden olabileceğinden, insanların reçetesiz uyku ilacı almaması önerilir.

Uyku Bozukluğundan Nasıl Kurtulabilirim?

  • Stress, endişe, korku, uygun gevşeme teknikleri uygulanarak azaltılmalıdır. Yoga ve meditasyon teknikleri aynı şekilde yardımcı olur.
  • Kahve ve kafein içeren yiyecek ve içecekleri bulundurmaktan kaçınmalısınız. Aynı şekilde, sigara ve içki de yatmadan önce azaltılmalı ve önlenmelidir.
  • Her gün en az bir fiziksel aktivite yapmanız ya da düzenli bir şekilde uyumanız gerekir.
  • Uygun bir uyku düzeni veya takvimi izlemeli ve gün boyunca uzun saatler boyunca uyumamalısınız.
  • Son olarak, uyku esnasında rahatsızlıktan kaçınmak için yatak odanın huzurlu ve sakin olması gerektiğini not etmelisiniz.
  Atmosfer Olmasaydı Dünya'nın Sıcaklığı Nasıl Olurdu?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın