Uçan Arabalar Çok Yakın

0
1045
görüntülenme
Uçan Arabalar Çok Yakın
Uçan Arabalar Çok Yakın

Arabalarla ilgili çok sayıda yeni nesil teknoloji üzerinde çalışılıyor. Yeni nesil güç birimleri, sürücüsüz yolculuk, araçlar arası iletişim ve son olarak uçan arabalar… Firmalar ne zamandan beri trafik derdini bitirecek uçan arabalar üzerinde çalışmalar yapıyor ama pek de fazla ön plana çıkmıyorlar çünkü kimse tam anlamıyla iş görecek bir çözüm sunulabilmiş değil. Paralelinde gelişen drone’ları esas alan yolcu taşıma odaklı ilgi çekici, dört kanatlı helikopter misali prototipler de tanıtıldı. Starbust Accelerator adlı yatırım firmasının CEO’suna bakılırsa uçan arabalar hiç olmadığı kadar yakın.

Uçan kaykaylar gibi uçan arabalar da elli seneden beri kurulan bir hayal. Bu alanda çalışmalar yapan AeroMobil’in prototipleri fuarlarda sergileniyor. Güçlü bir motor ve katlanan kanatlar mesele değil ama hatırı sayılır süre uçabilmesi için çok hafif olabilmesi gerekiyor ki bu da yol sürüşü sırasında dayanımını azaltıyor. Her iki işlevi sağlarken en ideal dengeyi kurabilmek şart. Giderek artan sayıda firma bu alanda çalışmalar yapıyor ve buna Google kurucularından Larry Page’in satın aldığı Zee.Aero ve Kitty Hawk da dahil. Airbus bile çalışmalara başlamış durumda.

Teknolojik anlamda bir engel kalmış olmasa da maliyetlerin düşmesi ve daha önemlisi gerekli izinlerin alınması sorun. Sürücüsüz araçlar örneğinde olduğu gibi buna yönelik bir şartname ve standartlar hazır değil. Firmalar neye uyum sağlayacak araçlar geliştirmeleri gerektiğinden emin değiller.

  Mobil Uygulama Pazarı 5 Yıl İçinde 5 Kat Büyüyecek
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın