Koparak Dökülen Saç Problemine Karşı Öneriler

0
2050
görüntülenme
Koparak Dökülen Saç Problemine Karşı Öneriler
Koparak Dökülen Saç Problemine Karşı Öneriler

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem kadınlarda meydana gelen bir sorun olmakla birlikte sağlıklı bir saç derisinde ortalama olarak 100 bin adet saç bulunur. Günlük 100-150 adet saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Saç dökülmesi birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir insanda saç dökülmesi yılda 3 kez tekrarlanarak 2 ay kadar sürmektedir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin birçok sebebi olmakla birlikte sebebin doğru saptanıp uygun tedavinin yapılması gerekmektedir.

1-Genetik Faktörler: Kadın ve erkeklerde saç dökülme nedenleri farklıdır. Genetik saç dökülmesi genellikle erkeklerde görülür. Kronik tipli saç dökülmesidir.

Bu tarz dökülmeler kadınlarda da görülmekte olup aşırı stres, dengesiz beslenme, hormonal problemler gibi nedenleri vardır.

2-Deri Problemleri: Sedef hastalığı, egzamalar, akne, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklar saç derisini etkileyerek saçların dökülmesine neden olur. Saç dökülmesini tedavi etmek için deri hastalığını tedavi etmek gerekir.

3-Yanlış Beslenme Alışkanlıkları: Düzenli ve dengeli beslenmemek, uzun süreli aç kalmak, tek tip beslenmek gibi sebepler saçları etkileyerek dökülmelerine sebep olabilir.

4-Vitamin ve Mineral Eksikliği: Gerekli olan vitamin ve mineral değerlerindeki eksiklik saç dökülmesine sebep olmaktadır. B12, D vitamini, çinko, demir, biotin gibi vitamin ve mineraller saç için önemlidir ve eksik olması durumunda saçlarda dökülme gerçekleşir. Eksikliğin giderilmesi için doktora başvurulması gerekir.

5-Hormonal Sorunlar: Kişideki adet gecikmesi veya düzensizliği, tüylenme artışı, aşırı akne, hızlı kilo alımı gibi sorunlar yaşanıyorsa hormonal saç dökülmesi varlığından da bahsedilebilir. Hormonal tedaviler bu konuda etkilidir.

6-Bazı İç Hastalıkları ve İlaç Kullanımı: Tiroit bezi hastalıkları veya kullanılan ilaçlar, romatizma hastalıkları, zayıflama hapları, kullanılan hormonlar, diyabet gibi bazı iç hastalıklar saçların dökülmesine neden olur.

7-Doğum ve Kemoterapi Süreci: Hamilelik süresince dökülmeyen saçların bir anda dökülmesiyle gerçekleşir. Diğeri ise kemoterapi alan hastalarda gerçekleşen dökülmelerdir.

8-Kozmetik Etkenler: Kozmetik ürünler saçlara dışarıdan zarar vererek saç kayıplarına neden olur. Saçların bunlara maruz kalmasını önleyerek saç dökülmesini engelleyebilirsiniz.

9-Stres ve Depresyon: Aşırı stres ve depresyonda saç dökülme sebeplerinden biridir.

Koparak Dökülen Saç Problemi

Özellikle kuru saç tipine sahip olan kişilerin karşılaştığı dökülme problemidir. Saçların fazla ısıya maruz kalmaları, sürekli boyama işleminin uygulanması koparak dökülme problemine zemin hazırlamaktadır. Çok stresli yaşamda saçların koparak dökülmesinde bir etkendir. Zeytinyağı ile saçlarınıza yapacağınız masaj kan dolaşımınızı düzenler, saç derinizin nemlenmesini sağlar ve saçlarınızın koparak dökülmesini engeller.

Paylaş

Bir Cevap Yazın