Truva Atı Hikayesi

0
5752
görüntülenme
Truva Atının Hikayesi
Truva Atının Hikayesi

Dünya tarihinde yapılan savaşlar incelendiğinde Truva atı olayının en kurnazca fikirlerden birisi olduğunu düşüneceksiniz. Truva atı hikayesi günümüzde de aynı heyecanla anlatıldığından dolayı Truva atı efsanesine yer vermek mantıklı olacaktır. Truva atı hikayesi hakkında çok farklı anlatılanlar olsa da bizler resmi makamlar tarafından verilen bilgileri sizlere aktaracağız.

Truva Atı Efsanesi

Çanakkale aşırı derecede önemli bir coğrafi alan olduğundan dolayı tarih boyunca ilgili yeri sınırları içerisine katmak isteyen çok sayıda devlet olmuş ve bu nedenden dolayı Çanakkale’de çok sayıda savaş yapılmıştır. Truva atı hikayesi de Çanakkale sınırları içerisinde geçen bir hikayedir. Truva savaşına neden olacak olaylar silsilesi Priamos’un, Truva şehri kralı, erkek çocuğu Paris Menelaus’un Helena’ya aşk beslemesi sonrasında başlamıştır. Aşırı derecede güzel olan Helena kaçırılınca dost olan devletler arasında harp başlar. Şüphesiz bu harbin çıkmasına neden olan kişi Helena’ya aşık olan Paris Menelaus’tur.

Anadolu sınırları içerisinde yaşam sürmekte olan beylikler Truvalılara yardım eder. Seneler boyu devam eden cenk esnasında çok parlak zeka bir alim olan Odysseus’un aklına Truva şehrine ahşap bir at ile girme düşüncesi gelir. Athena ile düşüncesini paylaşır ve düşüncesi benimsenir. Ağaçtan çok büyük bir at inşa edilir. Askerler yapılan atın içerisine girerler. Atın içerisine sığmayan askerler de harp meydanından uzaklaşır. Truvalılar da karşı tarafın mağlubiyeti kabul edip cenk alanından uzaklaştığını ve bunu kendilerinden korktuklarından dolayı ganimet olarak bıraktıklarını düşünürler. Akşam vakti kapıları açıp atı büyük surlarla çevrili olan kalenin içerisine alırlar.

Savaşın kazanıldığının düşülmesiyle birlikte eğlenceler başladı. Askerler Truva atından insanlar alkolün verdiği etkiyle kendinden geçince çıktılar. At içerisinde çıkan askerler Kentin kapılarını diğer askerlerinde içeriye girmesini saplamak adına açtılar ve Odysseus’un askerleri içeri hiç zorluk çekmeden girdiler. Kral Menelaus’un karısı ve Helena’yı da yanlarında götürmüşlerdi. Truva savaşı ile alakalı pek çok belgesel ve filmin çekildiği bilinmektedir. Ayrıca filmi Oscar’a aday dahi gösterildiği eminiz birçoğunuzun aklındadır. Filmde yapılan ahşap at ise Çanakkale belediyesine hediye edilmiştir. Bu gün Çanakkale içerisinde bu at merak edenlerin ziyaretine açık bir şekilde durmaktadır.

  Neandartal’larla Sanılandan Çok Önce Melezlenmişiz
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın