Taşıt Kredisi Faiz Oranları ve İkinci El Araç Pazarı

0
360
görüntülenme
Taşıt Kredisi Faiz Oranları ve İkinci El Araç Pazarı
Taşıt Kredisi Faiz Oranları ve İkinci El Araç Pazarı

Taşıt kredisi taşıt satın almak isteyenlere destek olmak amacıyla verilen bir bireysel kredi türüdür. Taşıt kredisinde vade süresi en fazla 48 ay olabilir ve vade süresi boyunca satın alınan taşıt bankanın teminatı altında kalır.

Taşıt Kredisi Çıkar Mı?

Taşıt kredileri her zaman olumlu sonuçlanmayabilir. Taşıt kredisinin onaylanabilmesi için bazı şartlar gereklidir. SGK kaydının aktif olması, satın alınacak taşıt üzerinde herhangi bir ipotek olmaması, kredi notunun taşıt kredisi almaya yetecek seviyede olması ve kredi çekmek isteyen kişinin gelirinin, krediyi ödeyecek durumda olması.

Ne Kadar Taşıt Kredisi Kullanabilirim?

Taşıt kredisi kullanımı çeşitli yönetmeliklerle belirlenmiştir. Yönetmeliğe göre sıfır araçlarda fatura, ikinci el araçlarda ise kasko değeri 120 bin lirayı aşmayan araçların %70’lik miktarına, 120 bin lirayı aşan araçlarda ise 120 bin liraya kadar olan kısım için %70’lik miktarına, 120 bin liradan fazla olan kısım için ise %50 oranında taşıt kredisi kullanılabilir.

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Taşıt kredisi faiz oranları
Taşıt kredisi faiz oranları

Taşıt kredisi alabilmek için ibraz edilmesi gereken bazı belgeler bulunur. Bu belgeler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Özel sektör çalışanları maaş bordosu, ikamet belgesi, iş yeri imza sirküsü, araç ruhsatı veya faturası ve varsa ek gelir belgesi getirmelidirler. Kamu çalışanları maaş bordrosu, araç ruhsatı veya faturası ve varsa ek gelir belgesi. Emekliler ise emekli aylık dökümü, araç ruhsatı ve faturası ve varsa ek gelir belgesi. Vergi levhalı olanlar için ise güncel vergi levhası, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi ve araç ruhsatı ve faturası getirmelidirler.

Taşıt Kredisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşıt kredisi almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar söz konusudur. İlk etapta size en uygun olan krediye başvurmalısınız. Bunun için gerekli olan ödeme planlarını ve faiz oranlarını inceleyerek bankaların sunmuş olduğu imkanları araştırmanız gereklidir.

Taşıt kredisi alırken dikkat etmeniz bir diğer önemli nokta dosya masraflarıdır. Alacağınız kredi miktarına göre dosya masrafı belirlenecektir. Bazı bankalar müşterilerinden dosya masrafı talep etmemektedirler. Eğer isterseniz bu bankalara göz atabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi mi Taşıt Kredisi mi Avantajlı?

Taşıt kredisinin onaylanması ihtiyaç kredisine göre daha kolaydır. Zira taşıt kredisinde banka aracı ipotek altına alır. Ancak herhangi bir kampanya yoksa ihtiyaç kredisi almak ipotek zorunluluğu olmamasından ötürü daha avantajlıdır.

Taşıt Kredisi Başvurusunda Kabul Edilen Gelirler

Taşıt kredisi faizleri
Taşıt kredisi faizleri

Taşıt kredisine başvururken gelir belgesi göstermeniz bankanız tarafından istenecektir. Maaş bordrosu vb. gibi evraklar bankanıza vermeniz gereken evraklardır. Taşıt kredisi başvurusunda yalnızca belgelenebilir evraklar kabul edilir. Diğer aile bireylerinin gelirleri de taşıt kredisi çıkma şansını arttıran unsurlar arasında yer alır.

Taşıt Kredisi Aylık Taksit Tutarı Nasıl Belirlenir?

Taşıt kredisi aylık taksit tutarı, çeşitli değişkenlere bağlıdır. Kredi notu ve çekilmek istenen kredi miktarı aylık ödeme tutarını belirleyen etmenler arasında yer alır. Kanun gereği aylık taksit miktarı kişinin gelirinin yarısından fazlası olamaz. Yani bir kişi 4 bin lira  gelire sahipse, ödeyeceği miktar 2 bin lirayı geçemez.

Trafik Sigortası Olmadan Araç Kredisi Kullanabilir miyim?

Zorunlu trafik sigortası, her motorlu taşıtta yaptırılması gereken bir sigorta türüdür. Bu nedenle zorunlu trafik sigortası bulunmayan bir araca kredi işlemi yapılamamaktadır.

Araç Kredisi Kullanmak İçin Kasko Zorunlu Mu?

Taşıt kredisi, ipotekli bir kredi türü olduğundan, kasko yaptırmak bankalar tarafından zorunlu tutuluyor. Bu nedenle kişi isterse kendi istediği bir sigorta şirketiyle ya da bankanın önerdiği bir sigorta şirketiyle çalışma özgürlüğüne sahip. Bazı bankalar anlaşmalı oldukları sigorta şirketleriyle ekstra kolaylıklar ve fırsatlar sağlayabiliyor. Bu nedenle kasko yaptırmadan önce bankanızdan görüş almanızda fayda var.

Taşıt Kredisi Dosya Masrafı

Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği kapsamı çerçevesinde, taşıt kredisinde kullanılan kredilerin binde beşi kadar dosya masrafı alınabiliyor. Bu dosya masrafı içerisine sigorta ve ipotek masrafları dahil edilmiyor.

Taşıt Kredisi Ödeme Planı

Kullanılacak kredi tutarına ve vade süresine göre ödeme planı oluşturulabilir. Vade süresine göre eklenecek olan faiz oranının unutulmaması gerekiyor. Taşıt kredisinde faiz hesaplama işlemi sitemiz aracılığıyla kolaylıkla yapılabilir.

Taşıt kredisi hesaplaması ve ödeme planı oluşturmak için aşağıdaki bağlantıya başvurabilirsiniz.
https://www.hangikredi.com/kredi/tasit-kredisi

Taşıt Kredisi Geri Ödeme Planı Seçenekleri

Ödeme planları kişiden kişiye değişmektedir. Bu nedenle vade sürelerine ve faiz oranlarına dikkat ederek kredi seçmeniz özel bir önem taşır. Vade süresi arttıkça faiz de artacak ve buna bağlı olarak ödenecek ana para miktarı da artacaktır. Bu nedenle vade süresini dikkatle ayarlamak büyük önem taşır.

Kredi Borcu Devam Eden Araç Satılabilir mi?

Kredi borcu devam eden araç ipotek altında olduğundan satılamaz. Ancak kredi kapatıldıktan sonra satış işlemi gerçekleşebilir.

Taşıt Kredisi Haciz İşlemi

Arka arkaya iki taksit ödemesi yapılmadığı takdirde, bankanın borcun tamamını tüketiciden talep etme hakkı bulunuyor. Bu durumda banka tüketicinden 30 gün süre içerisinde tüm borcu ödemesini istiyor. Alternatif olarak sadece ödenemeyecek taksitler de talep edilebiliyor. Eğer ödeme yapılmazsa haciz işlemleri başlatılıyor.

Paylaş

Bir Cevap Yazın